Priemyselným a logistickým nehnuteľnostiam na Slovensku sa v druhom kvartáli tohto roka darilo. Celková prenájmová aktivita na tomto trhu dosiahla v druhom kvartáli tohto roka úroveň 264-tisc metrov štvorcových, čo predstavuje medziročný nárast o 18 percent. Najviac prenajatej plochy si pripísalo širšie okolie Bratislavy (35 percent) a zvyšok západného Slovenska (61 percent). Zároveň výška priemerných nájmov medziročne vzrástla o 13 percent, informovala realitno-poradenská spoločnosť CBRE.

Z hľadiska prenajatých metrov štvorcových opäť „viedol“ sektor poskytovateľov komplexných logistických služieb s podielom 61 percent. Nasledoval automobilový priemysel (13 percent), elektronika (13 percent), maloobchodný sektor (päť percent) a výroba (štyri percentá). Zvyšné segmenty predstavovali osem percent celkovej prenajatej plochy, pričom pod ne spadajú segmenty energetiky a farmácie.

„V štatistikách za druhý kvartál 2023 dominoval síce opäť sektor poskytovateľov komplexných logistických služieb, ktorý je dlhodobo dominantným sektorom na Slovensku, avšak ak sa pozrieme na aktuálne dopyty nájomcov, ktoré sú momentálne v procese, ide najmä o výrobné spoločnosti. Tento trend pozorujeme naprieč celou Európou,“ priblížil riaditeľ prenájmu priemyselných nehnuteľností v CBRE Slovensko Michal Cerulík.

Miera neobsadenosti

Celková rozloha priemyselných a logistických nehnuteľností v štandarde A na Slovensku ku koncu druhého kvartálu roka dosiahla hranicu 3 721 954 metrov štvorcových. Celková miera neobsadenosti týchto priestorov sa pritom znížila na úroveň 2,72 percenta. Podľa CBRE bola miera neobsadenosti najnižšia opäť na území západného Slovenska, konkrétne 0,69 percenta.

V širšom okolí Bratislavy neobsadenosť poklesla na úroveň 2,35 percenta. Mierny pokles zaznamenala aj na strednom Slovensku, kde klesla na úroveň 6,48 percenta. Na východnom Slovensku sa situácia oproti predchádzajúcemu obdobiu veľmi nezmenila a voľné priestory tvorili 9,48 percenta.

Priemerná výška nájmov

„Čo sa týka výšky nájomného, v druhom kvartáli roka sme zaznamenali nárast. Priemerná výška nájmov u nás aktuálne predstavuje 4,65 eura na štvorcový meter, čo je medziročne o 13 percent, viac. V Česku je na úrovni 6,15 eura na štvorcový meter, čo predstavuje medziročný nárast o 11 percent,“ uviedol Cerulík.

Nové priemyselné a logistické priestory

V druhom kvartáli 2023 zároveň na trh pribudlo 13 300 metrov štvorcových nových priestorov. V súčasnosti je pritom vo výstavbe ďalších takmer 256-tisíc metrov štvorcových priestorov, ktorých odovzdanie je naplánované ešte na tento rok.

„Zaujímavé je, že u našich českých susedov tieto čísla aktuálne dosahujú nové maximá. Na konci druhého kvartálu 2023 tu bolo vo výstavbe rekordných 1 340 300 metrov štvorcových priemyselných a logistických priestorov, čo predstavuje v porovnaní s 1. kvartálom nárast o takmer deväť percent,“ uzavrel Cerulík.

Ďalšie dôležité správy

Kancelária
Neprehliadnite

Výška nájomného v kancelárskych budovách v Bratislave je stabilná. Analytici očakávajú nárast