Najzadlženejší developer na svete, čínska spoločnosť Evergrande, znížil v prvom polroku svoju stratu na polovicu. Za šesť mesiacov do konca júna strata dosiahla približne 4,2 miliardy eur, zatiaľ čo v rovnakom období minulého roka to bolo 8,44 miliardy eur. Spoločnosť v nedeľu uviedla, že na jej výsledok pozitívne vplýval krátky boom na realitnom trhu, ktorý dokázala začiatkom roka úspešne využiť. Tržby spoločnosti v sledovanom období vzrástli o 44 percent na 16,29 miliardy eur.

Evergrande sa pred dvoma rokmi po prasknutí čínskej realitnej bubliny dostala do vážnych problémov, vyhla sa však neriadenému kolapsu. V polovici augusta požiadala skupina v USA o ochranu pred veriteľmi v rámci svojej reštrukturalizácie. Od pondelka sa bude s jej akciami opäť obchodovať v Hongkongu. Skupina už v piatok oznámila, že všetky požiadavky burzy splnila. S jej akciami sa neobchodovalo viac ako rok, čiastočne z dôvodu početných vyšetrovaní.

Čínsky realitný sektor prechádza vážnou krízou a jej symbolom sa stala práve spoločnosť Evergrande. Problémy v sektore nehnuteľností zároveň vážne ovplyvňujú aj ďalšie odvetvia v druhej najväčšej svetovej ekonomike.

Problémom najnovšie čelí i ďalší významný čínsky developer. Akcie spoločnosti Country Garden minulý týždeň prudko klesli po tom, ako sa dostala do omeškania s dvoma platbami za dolárové dlhopisy. Celkovo išlo o výplatu úrokov v relatívne malej výške 20,83 milióna eur, aj to však vyvolalo obavy, keďže podobným spôsobom sa začali aj problémy spoločnosti Evergrande.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Čína znížila daň z obchodovania s akciami, chce prilákať investorov