Spoločnosť pre rozvoj bývania v Bratislave (SRBB) sa pustila do svojho druhého projektu. Firma registrovaná ako nezisková organizácia s účasťou mesta a Istrobanky stavia komerčný projekt, ktorý má vytvoriť prostriedky pre budúcu výstavbu nájomných bytov. Práce na pozemku na Osuského ulici v Petržalke začali v týchto dňoch, samotná výstavba 60 bytov štartuje v najbližších týždňoch.

Projekt na mieste terajšieho parkoviska už má stavebné povolenie, počíta sa najmä s dvojizbovými bytmi. Ich ceny dosahujú približne 1 700 eur/m vrátane DPH, podľa Tomáša Mikuša zo spoločnosti už majú prvých záujemcov. „Sú to najmä ľudia z okolia, ktorí chcú ostať v lokalite,“ hovorí. Na predaj sú aj garážové státia v podzemí za necelých 12-tisíc eur.

Mesto a Istrobanka stavajú byty v Petržalke

Obytný dom postupne narastá do výšky, má 5, 6 a 7 nadzemných podlaží. Pod ním je 44 parkovacích státí pre obyvateľov, ktorí majú na povrchu ďalších 16. Okrem toho investorská spoločnosť podľa T. Mikuša vybuduje ešte 110 miest pre okolité paneláky, kvôli novej výstavbe totiž zabrala existujúce parkoviská. V súčasnosti sa začal aj výrub stromov a príprava pozemku. Generálnym dodávateľom je firma Matep, spol. s r.o., v ktorej väčšinový podiel patrí developerskej skupine WEON, tá 149854>stavia Retro v Ružinove.

Dokončenie Osuského je naplánované na začiatok leta 2010. Pozemky pod objektom kupovala SRBB od mesta za 3 750 Sk/m2.

Financie však nezisková organizácia môže použiť len v prospech ďalšej výstavby nájomných bytov. Podobný model predstavoval aj pilotný projekt firmy – 64 bytov 107455>na Humenskom námestí v Petržalke. Pozemky tu však kupovala len za 1 500 Sk/m2, byty v roku 2007 stáli 38- až 43-tisíc korún s daňou. Náklady na výstavbu dosahovali približne 3,3 milióna eur bez DPH.

Spoločnosť SRBB bola založená v roku 2004, zatiaľ stavala len byty do osobného vlastníctva, až po vygenerovaní určitého množstva prostriedkov chystá nájomné projekty. Taký chystá na Pajštúnskej, bližšie podrobnosti o zostave a množstve bytov však zatiaľ neprezrádza. Väčšina bytov v projektoch má podlahovú plochu do 80 m2 a spĺňa podmienky pre získanie dotácie zo štátneho fondu.

Vizualizácia - SRBB