Rok 2007 sa zapíše do histórie ako obdobie skončenia veľkého cenového boomu na európskom kontinente. Hoci začínal na silnej vlne optimizmu, skončil neveselo na takmer každom trhu. Rast cien obytných nehnuteľností vlani výrazne spomalil vo väčšine európskych krajín, najviac v Nemecku a Írsku.
Podľa najnovšej štúdie organizácie RICS (v spolupráci so Savills) je však riziko ostrého poklesu jednotlivých ekonomík malé. „Kombinácia značne vyšších úrokových sadzieb a náhlej prudkej recesie, ktorá začiatkom 90. rokov znamenala pád trhov s bývaním, je stále vzdialená,“ uvádza správa.
Írsky trh so sedem percentným poklesom dopadol vlani najhoršie zo všetkých. V červených číslach sa ocitlo aj Nemecko, ktoré už vyše dekády nepozná výraznejší rast cien. Pokles zaznamenali aj Grécko, Estónsko a Dánsko. Pritom vlani vykazovali ešte dvojciferný nárast.
Pokles v Írsku má reťazový vplyv aj na zvyšok Európy, pretože Íri priaznivé domáce podmienky vo forme daňových úľav pri prefinancovaní hypotéky a dôchodkoch využívali na investovanie do nehnuteľností v zahraničí. Výrazné spomalenie cien možno pozorovať aj v Španielsku, Nórsku, Francúzsku a Belgicku. Väčší pokles v tomto roku má postihnúť podľa štúdie Španielsko. Vyšší medziročný rast cien za vlaňajšok zaznamenali len Cyprus a Island.
Z trhov v strednej a východnej Európe sú najviac ohrozené krajiny s najväčším rastom cien a vysokým podielom úverov v inej mene. Ak sa totiž vývoj výmenných kurzov mien otočí, veľká časť domácich hypotekárnych pôžičiek v cudzích menách sa zrazu stane pridrahá na splácanie.
Toto nebezpečenstvo platí najmä pre pobaltské krajiny, ktoré patrili donedávna k premiantom v raste cien bytov. No od polovice minulého roka poklesli ceny existujúcich bytov v estónskom Talline o 6 %. Ceny pozemkov v niektorých mestách krajiny dokonca spadli aj o 40 %. Nepriaznivú situáciu na trhu zhoršuje aj vysoká inflácia na úrovni 9 %, takže aj keby ceny stagnovali, reálne budú klesať tempom ako v Írsku.
Vývoj na trhu s bývaním je podobný aj v lotyšskej Rige, kde pokles zaznamenávajú staršie panelákové byty. V Litve ceny bytov ešte len čaká pokles, objem ich predaja sa už znižuje, rovnako ako rastie množstvo nových nepredaných jednotiek.
Hoci lídrom rebríčka je Poľsko s 28 % nárastom, od leta ceny prakticky stagnujú. Na trhu sa hromadia nepredané byty aj z dôvodu zmeny sentimentu zahraničných investorov. Zahraniční investori zaplavujúci trh a kupujúci celé poschodia v bytových domoch sú už minulosťou. Namiesto toho sa snažia byty predať, čím sa počet voľných bytov ešte viac zvyšuje.
Od vývoja na väčšine stredo- a východoeurópskych trhov sa odlišuje Maďarsko. Ceny novopostavených bytov tu rástli z dôvodu nepriaznivých ekonomických podmienok v predchádzajúcich dvoch rokoch 6 % tempom. Podľa odhadu RICS však ceny na celoštátnej úrovni klesli o 1 až 2 percentá a sú nižšie o 15% v porovnaní s rokom 2004.
Ilustračné foto - Peter Kremský, Maňo Štrauch