Minulý rok bol v znamení pádu amerického trhu s bývaním a spomalenia európskych trhov. A to najmä vďaka zvýšeniu úrokových mier. Najvyšší rast na svete zaznamenali domy v Bulharsku, keď v treťom štvrťroku 2007 medziročne vzrástli o 30,6% (reálny rast 15,4%). K atraktívnym miestam z hľadiska investovania pre rok 2008 zaraďuje server Global Property Guide aj Bratislavu, kde sú ceny rezidenčných nehnuteľností podhodnotené, rovnako ako v iných častiach krajiny.

Ceny bytov na Slovensku zaostávajú

Jediný pokles cien na starom kontinente zaznamenali v Írsku. A to prvý raz za ostatných 15 rokov. Írska rozprávka na trhu s bývaním bola najväčšia a trvala najdlhšie spomedzi všetkých rozvinutých krajín v nedávnej minulosti. Ceny domov tu spadli v októbri medziročne o 4,68%. Ak sa započíta inflácia, pokles predstavuje 9,1%. Tamojší trh s bývaním je navyše veľmi zraniteľný zmenami úrokov, pretože až 85% ľudí spláca hypotéky s variabilným úrokom.

Hoci prieskum servera neobsahuje údaje o raste cien na Slovensku, podľa 121642 target=blank>posledných údajov zverejnených NBS, za prvých deväť mesiacov minulého roka stúpli ceny obytných nehnuteľností medziročne o vyše 20%. To by v uvedenom rebríčku, zahŕňajúcom aj krajiny mimo Európy, znamenalo piatu priečku.

Pobaltské trhy dosahujú naďalej dvojciferný nominálny rast, ale aktuálne údaje svedčia o tom, že región sa 107472 target=blank>dostáva do problémov. Ceny lotyšských bytov klesli od júna do septembra 2007 o 7,7% a hoci medziročne vykazujú stále nárast o vyše 10%, vďaka výraznej inflácii ich hodnota v skutočnosti klesla o 1%. Ceny nových bytov v hlavnom meste Litvy sa ustálili v 2. a 3. štvrťroku na hodnote 3 620 eur/m2. Hodnota domov v Estónsku vzrástla v treťom štvrťroku medziročne o 23,4% (po započítaní inflácie 15,08%), keď vlani stúpla o 29%.

Španielsko zaznamenalo v treťom štvrťroku najnižší rast cien domov za ostatných deväť rokov, a to na úrovni 5,3%. Môžu za to vyššie úrokové sadzby, ktoré zabrzdili dopyt a tiež prinútili banky opatrnejšie prideľovať hypotekárne úvery. Spomalenie trhu je zjavné aj vo Veľkej Británii, aj keď, ako dodáva Global Property Guide, nie tak výrazné ako sa očakávalo. Ceny domov medziročne vzrástli o 9,7% (vlani o 10,5%).

Ceny bytov na Slovensku zaostávajú

Chladli tiež ceny domov v Taliansku a Grécku, kde prevládajú hypotéky s variabilnými úrokovými sadzbami. Hoci v Dánsku, Francúzsku a Nemecku má väčšina splácajúcich obyvateľov fixné úroky, trhy s bývaním spomaľujú aj tu. Celkovo možno zhrnúť, že z európskych krajín zahrnutých v prieskume nezaznamenala žiadna vyšší rast cien domov ako vlani.

A kde Global Property Guide odporúča nakupovať byty a domy? Väčšine európskych krajín by sa záujemcovia mali vyhnúť. Ceny sú v nich relatívne vysoké a navyše zaznamenali dlhé obdobie rastu. Neoplatí sa investovať ani v Pobaltí, kde síce ceny dlhodobo stúpajú v dôsledku silného ekonomického rastu, no príjmy z prenájmu tu prudko klesli.

No niektoré časti východnej Európy si napriek tomu držia stále dobrú hodnotu. Hoci miestne trhy už dlhší čas zažívajú boom, neznamená to, že sa blíži ku koncu. Bulharsko je lákavé vďaka Sofii so stále zaujímavými výnosmi, napriek absurdne nadhodnoteným cenám v lyžiarskych strediskách. Rumunská Bukurešť má tiež atraktívne výnosy.

K atraktívnym miestam zaraďuje server aj Bratislavu. Trh s bývaním v Budapešti sa zotavuje a bude podporovaný nízkym pomerom cena/nájom. Rovnako podhodnotené okrem Slovenska sú aj Turecko, Grécko a ostatné pobrežné oblasti južnej Európy.

Ilustračné foto - Maňo Štrauch, Martin Rojko