Povrch strechy, použité materiály, krytiny a technológie majú nezanedbateľný vplyv na kvalitu budovy, teplotu v nej, ale aj v okolí. Zelená strecha prináša mnohé výhody. Nespochybniteľnou je pozitívny vplyv na životné prostredie. Rastliny zlepšujú kvalitu ovzdušia a nasávajú škodlivý oxid uhličitý, zároveň šetria energie a napomáhajú energetickej efektívnosti budov. Tieto fakty si uvedomujú i developeri veľkých projektov, a preto sa vegetačné strechy v súčasnosti stávajú čoraz populárnejšie.

V letnom období, najmä v horúčavách, ktoré sú na Slovensku aj v týchto dňoch, sa však odhaľuje i ďalší význam zelených striech. Ich teplota  môže byť aj o desiatky stupňov Celzia nižšia ako teplota strechy s krytinou z bežných materiálov, ktorými sú napríklad lepenka, plech či škridla.

Rôzny povrch, iná teplota

Budovy so zelenými strechami sú oproti klasickým strechám chladnejšie v rozsahu od 17,6 do 24,4 stupňa Celzia. Rozdiely spôsobujú okrem iného aj druh rastlín, výška vegetácie či hustota porastu, ktorý vegetačnú strechu pokrýva. Pri bežných krytinách je to prevažne celkový vek danej krytiny a druh materiálu, z ktorého je vyrobená. Vyplýva to z leteckej termodiagnostickej inšpekcie, ktorú si dal vypracovať developer Corwin v rámci budov v komplexe Blumental na Mýtnej ulici v Bratislave.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa