Dosluhujúci pražskí radní zrušili tender, v ktorom takmer pred rokom vybrali firmu Gardenline pre dlho plánované úpravy Malostranského námestia. Podľa uznesenia, ktoré dnes rada schválila, projekt od výberu dodávateľa doznal výrazných zmien. Kvôli nim sa predĺžila doba trvania prác uvedená v zadaní tendra z 12 mesiacov na viac ako dvojnásobok, súťaž preto bolo nutné zrušiť. O vypísaní nového tendra dnes radní nerozhodli.

Zmluva nebola podpísaná

Práce majú vychádzať z architektonickej súťaže, ktorú mesto vyhodnotilo v roku 2014 a v ktorej uspel projekt architektov Martina Hájka, Václava Hájka a Petra Horského. Po úpravách má z hornej časti námestia zmiznúť parkovisko, rozšíriť sa majú chodníky a naopak zúžiť jazdné pruhy pre automobily. Začatie prác mesto po výbere dodávateľa, o ktorom radní rozhodli 13. decembra minulého roka, predpokladalo tento rok na jar. Náklady mali byť 84,4 milióna korún.

Podľa dnes schváleného dokumentu však magistrát zmluvu s dodávateľskou firmou Gardenline nikdy nepodpísal, pretože sa objavil rad požiadaviek na úpravy projektu, najmä z hľadiska pamiatkovej starostlivosti. Medzi tie patrí napríklad nutnosť vykonať „rozsiahly záchranný archeologický výskum, na najvyššej odbornej úrovni zodpovedajúci významu miesta, s ktorým v rámci projektovej dokumentácie nebolo uvažované zodpovedajúcim spôsobom".

Zmena cestnej komunikácie

Kvôli zmene dopravného režimu bude podľa dokumentu tiež nutné upraviť križovatku v dolnej časti námestia a magistrátni pamiatkari tiež požadujú úpravu vzhľadu mobiliára a stožiarov verejného osvetlenia pozdĺž električkovej trate do historizujúcej podoby. „Ďalej na základe požiadaviek Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky bude nutné zmeniť riešenie parkovacích státí pri ulici Snemovne a úpravu riešenia komunikácie pred vjazdom do podzemných garáží Poslaneckej snemovne," stojí v dokumente.

V roku 2016 mesto v dolnej časti námestia zrušilo parkovisko a pokúšalo sa tam organizovať kultúrne podujatia, ale bez väčšieho záujmu verejnosti. Mesto tiež na námestí zrekonštruovalo električkové koľaje, okolo ktorých umiestnilo novú dlažbu, ktorá bude po celkovej oprave umiestnená na celom priestranstve. Spolok Radecký Praha sa usiluje o to, aby sa na námestí vrátila jazdecká socha rakúsko-uhorského maršala Radeckého, ktorá tam stála medzi rokmi 1858 a 1919.

Úpravy verejných priestranstiev

Praha začala alebo pripravuje úpravy aj ďalších verejných priestranstiev. Teraz sa dokončujú práce v spodnej časti Václavského námestia, kde v priestore medzi Můstkom a električkovými koľajami robotníci kompletne predláždili a rozšírili priestor pre peších, vysadili stromy alebo vybudovali nové lavičky a fontánu. V pláne sú aj úpravy hornej časti, pri ktorých nie je jasné, kedy začnú. Dlho sa pripravuje aj premena Karlovho námestia, námestia Jiřího z Poděbrad a Vítězného námestia.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Developerský projekt Green Atrium rieši rast cien energií