Ceny nehnuteľností na Slovensku nateraz pravdepodobne zastali, budú stagnovať, prípadne mierne klesať. Napriek tomu, že ceny sa zdajú astronomicky vysoké, Slovensko v medzinárodnom porovnaní zďaleka nepatrí ku krajinám, kde ceny rástli najrýchlejšie. Ukazujú to údaje Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Dlhé obdobie boli úrokové sadzby všade v západnom svete nízke, a to hnalo ceny nehnuteľností hore aj mimo eurozóny.

Slovensko na tom podľa údajov OECD vonkoncom nie je tak zle ako iné krajiny. Rozpadajúca sa ekonomika Turecka spôsobila, že ceny bývania v krajine v porovnaní s rokom 2015 stúpli o 428 percent. To je oproti iným krajinám organizácie najväčší rast. Nasledujú Island a Česká republika, v oboch krajinách sa ceny oproti roku 2015 viac ako zdvojnásobili.

V prípade Turecka hrá svoju rolu všeobecná kríza vyvolaná enormnou infláciou, ktorá je v mnohých ohľadoch vážnejšia ako okolnosti, ktorým čelí Slovensko a eurozóna. Aktuálne miera inflácie v krajine presahuje 80 percent, ceny stavebných materiálov rástli enormne.

Rast rýchly aj u nás

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa