Ceny domov v Nemecku v budúcom roku v dôsledku zvyšovania úrokových sadzieb a krízy životných nákladov klesnú, zatiaľ čo pôvodne sa čakal rast, k prepadu na trhu by však dôjsť nemalo. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá uskutočnila prieskum medzi analytikmi.

Medziročná miera inflácie v Nemecku dosiahla minulý mesiac 10,4 percenta. To je najvyššia inflácia od zjednotenia Nemecka v roku 1990.

Výrazné zhoršenie prognózy

Ako ukázal prieskum, ktorý agentúra Reuters uskutočnila od 8. do 18. novembra na vzorke 12 analytikov, ceny domov by v najväčšej európskej ekonomike mali v roku 2023 klesnúť v priemere o 3,5 percenta. To je výrazné zhoršenie prognózy oproti odhadom z augusta, ktoré poukazovali na zvýšenie cien zhruba o 0,5 percenta. V roku 2024 by sa tempo poklesu malo zmierniť na 0,5 percenta a ceny by mali vzrásť až v roku 2025, a to o percento.

Odborníci neočakávajú prepad cien nehnuteľností

Na druhej strane, na otázku, či sa neobávajú prepadu realitného trhu v nasledujúcom roku, 11 respondentov odpovedalo, že toto riziko je malé, v prípade jedného veľmi malé.

„Klesajúci dopyt po úveroch na bývanie a znižujúca sa kúpna sila spotrebiteľov signalizujú, že už došlo k obratu na trhu s rezidenčnými nehnuteľnosťami,“ povedal Carsten Brzeski z ING. Ako však dodal, očakávajú skôr výraznú korekciu, než skutočný prepad cien domov.

Ďalšie dôležité správy

Euro,Coins,Stacked,On,Each,Other,In,Different,Positions.
Neprehliadnite

Nemecko čelí zvýšeniu nákladov na pôžičky o 10 miliárd eur