Jeden z najhorúcejších trhov nehnuteľností v Európskej únii, ktorý si tento status držal posledné desaťročie, si v treťom štvrťroku zapísal významnú zmenu. Ceny bývania totiž v Maďarsku rástli od roku 2015 najrýchlejším tempom v únii – zvýšili sa o 150 percent, čo je najviac v celom eurobloku a viac ako trojnásobok priemerného tempa rastu cien európskych nehnuteľností.

Maďarský trh sa však začal rýchlo ochladzovať, keďže rekordné úrokové sadzby znižujú dostupnosť hypoték. Podľa správy, ktorú zverejnila Maďarská centrálna banka (MNB), počet transakcií s nehnuteľnosťami klesol v septembri o tretinu. Hypoúvery spadli v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška o 38 percent. „Existuje niekoľko signálov, že sa v treťom štvrťroku zmenil trend na trhu s bývaním,“ uvádza v správe MNB s tým, že možno očakávať ďalšie spomalenie.

Maďarsko je už pravdepodobne v recesii a bojuje s jednou z najvyšších inflácií v EÚ. Energetická kríza a neistota v súvislosti s čerpaním kľúčových eurofondov zasiahli menu a prinútili centrálnu banku rapídne zvýšiť úrokovú sadzbu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa