Metropolitný inštitút Bratislavy spolu s hlavným mestom vyhlásili verejnú súťaž, z ktorej vzišlo šesť architektonických tímov, ktoré budú navrhovať a tvoriť kvalitné verejné priestory.
Prihlásilo sa deväť tímov. Najviac bodov získali GUTGUT, CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS v spolupráci s ateliérom Partero, ateliér A B.K.P.Š., ateliér JRKVC, architektonické štúdio Atrium a Architekti Šebo Lichý v spolupráci s ateliérom EKOJET, informuje Metropolitný inštitút Bratislava na sociálnej sieti.
Renomovaní architekti
Hodnotený bol najlepší pomer ceny a kvality. Najviac bodov mohli získať za profesijné ocenenia realizovaných stavieb aj za nominácie na celoslovenských či medzinárodných architektonických súťažiach. Tímy predkladali najviac štyri dokončené architektonické diela.
„Uspeli renomovaní slovenskí architekti, ktorí majú vo svojich portfóliách množstvo kvalitných realizácií, za ktoré získali prestížne ocenenia. Aj vďaka ich skúsenostiam sa bude pokračovať v kvalitných návrhoch pre obnovu verejných priestorov,“ povedal Marek Harčarík, riaditeľ sekcie súťaží na Metropolitnom inštitúte Bratislavy.
Na tvare hlavného mesta budú pracovať architekti, ktorí navrhli napríklad Mlynicu (GutGut), Národnú banku Slovenska (ateliér B.K.P.Š.) či slovenský pavilón EXPO DUBAJ 2020 (Atrium Architekti).
Štvorročná spolupráca
Vybraní architekti budú s mestom spolupracovať najbližšie štyri roky pri tvorbe verejných priestorov, obnove parkov či budov.
„Z predchádzajúcej verejnej súťaže v roku 2020 vzišli spolupracujúce ateliéry, ktoré pracujú na zadaniach, ako je Plató Staromestská, obnova objektu v Sade Janka Kráľa či revitalizácia horárne na Peknej ceste. Pripravené sú tiež projektové podklady pre rekonštrukciu Domu služieb v Dúbravke alebo pre nový park na Kazanskej ulici vo Vrakuni. Architekti tiež navrhli úpravu priestoru pred vozovňou v Krasňanoch, či projekt pre obnovu celej zóny Zochova,“ uvádza Metropolitný inštitút.