Medzikvartálne sa počet predaných bytov znížil o 13,5 percenta. Ponuka z dlhodobého hľadiska klesá a v porovnaní s minulým rokom je na trhu o približne 500 bytov menej, aj keď podľa dát realitnej kancelárie Herrys badať medzikvartálny nárast ponuky.

„Situácia na realitnom trhu v Bratislave sa vyvíja odlišne od trhu v západnej Európe, kde napríklad v Nemecku ceny začali stagnovať pod vplyvom rastúcej ponuky a klesajúceho dopytu. Na Slovensku napriek znižujúcemu sa dopytu priemerné ceny ďalej rastú, čo pripomína skôr aktuálnu situáciu v USA,“ hovorí Filip Žoldák z RK Herrys. Možno predpokladať, že táto situácia nastala najmä pre nedostatok kvalitnej ponuky, čo potvrdzuje aj rýchle tempo predaja bytov v nových projektoch, ktoré spúšťali predaj v tomto kvartáli.

Kľúčovým dôvodom znižovania ponuky je aj zdĺhavejšie povoľovanie nových projektov, ktoré pribúdajú do ponuky čoraz pomalšie. Ponuku na trhu s novostavbami tak skôr zvýšia nové etapy už povolených projektov.

Nové projekty sa predávajú rýchlejšie

Kým na začiatku roka viacero projektov pozastavilo predaj, v druhom kvartáli ho opäť spustili. Do ponuky pribudlo sedem nových projektov so 684 bytmi. Celkovo sa v Bratislave predáva v 68 projektoch a ponuka ku koncu druhého kvartálu predstavovala 1 588 bytov.

V porovnaní s prvým kvartálom tak ponuka vzrástla o 251 bytov, no v porovnaní s minulým rokom klesla ponuka o 496 bytov. Najviac ich pribudlo v okrese Bratislava II a Bratislava V, pričom až 43 percent nových bytov je dvojizbových a 26 percent predstavujú trojizbové.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa