Obce, ale aj súkromníci majú možnosť získať dotácie na obnovu nefunkčných priemyselných areálov, ktoré vlastnia. Na revitalizáciu brownfieldov pôjde v Česku z Národného plánu obnovy viac ako 3,3 miliardy korún, píše portál e15.cz.

Rozšírený okruh príjemcov

Podobné dotačné programy boli doteraz určené iba pre obce alebo kraje. Tentokrát však Ministerstvo pre miestny rozvoj rozšírilo okruh príjemcov.

„Zameriavame sa na dva typy projektov. Po prvé ide o podporu revitalizácie „špecifických brownfieldov“, teda rozľahlých areálov, ktorých obnova sa zatiaľ pre vysokú finančnú náročnosť príliš nedarí,“ opisuje rezort oblasť určenú aj súkromníkom, v ktorej plánuje prerozdeliť približne dve miliardy korún.

„Projekty, o ktorých vieme, predpokladajú najčastejšie investície v nižších stovkách miliónov. Vďaka súčasnej inflácii, ktorá výrazne predražuje aj stavebné práce, budú tieto náklady ďalej stúpať,“ povedala hovorkyňa rezortu Veronika Hešíková. Ako ďalej dodala, druhá investícia cieli na brownfieldy vo vlastníctve obcí a krajov. Je určená na regeneráciu predovšetkým na účely občianskej vybavenosti. V nej sa má prerozdeliť 800 miliónov korún. Financie môžu byť využité na výstavbu bytov, škôl či na výsadbu lesa.

Podnikateľské využitie

V pláne je tiež tretí program v hodnote pol miliardy korún. Ten však patrí pod rezort priemyslu a obchodu. Dotácie môžu byť využité obcami aj krajmi na premenu brownfieldov na podnikateľské využitie.

Čerpanie dotácie však má jeden háčik. Peniaze musia byť vyčerpané do roku 2025. „Bude teda veľký tlak na rýchlu realizáciu projektov,“ povedala Hešíková. Financované tak budú môcť byť iba už pripravené projekty s potrebnými povoleniami. Výdavky je však možné preplácať aj spätne k februáru 2020, kedy pandémia začala, keďže ide o európske peniaze určené na postcovidové oživenie únijných ekonomík.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke pohľad na výškovú zástavbu na území bratislavského downtownu,.
Neprehliadnite

Neistá budúcnosť mieša karty aj pri prémiových nehnuteľnostiach