Pokiaľ sa v minulom roku realitný trh viezol na inflačnej vlne, vojna na Ukrajine vniesla do globálnej ekonomiky nervozitu, ktorá neminie ani realitný segment, ani ten nadštandardný. Hoci lokálny trh reaguje na medzinárodnú ekonomickú situáciu s istým oneskorením, aj na Slovensku cítiť spomalenie realitných transakcií. Napriek tomu ceny luxusných bytov, predovšetkým v hlavnom meste, zostávajú na svojej úrovni.

Čo si možno pod prémiovým bývaním predstaviť, môže byť do istej miery subjektívne, no všeobecne platí, že hovoríme o kvalite výstavby, použitých materiáloch a najmä lokalite. Prémiové bývanie sa vyznačuje predovšetkým jedinečnou polohou blízko centra mesta a na miestach, ktoré sú organicky prepojené s mestskou zástavbou, avšak zároveň tvoria samostatný celok s vysoko kvalitným vybavením.

Pri prémiovom segmente sa tiež očakáva vyššia kvalita výstavby v podobe prírodných masívnych a trvanlivých materiálov namiesto lacnejších, umelých náhrad. Neodmysliteľnou súčasťou prémiového bývania je tiež technologické vybavenie, ako napríklad podlahové kúrenie, stropné chladenie, centrálna vzduchotechnika, či iné. „Prémiový segment vždy bude mať miesto na slovenskom trhu nehnuteľností,“ hovorí Juraj Ťahún, riaditeľ predaja developerskej spoločnosti Lucron.

Byty pre bonitných

„Kombinácia pandémie koronavírusu a vysokej inflácie spôsobila výrazné zvýšenie záujmu aj o prémiové reality, ktoré sú doménou bonitnejšej časti obyvateľstva. Kúpa prémiovej nehnuteľnosti dokázala uspokojiť nielen zvýšené nároky ľudí na bývanie počas pandémie, ale aj ochrániť peniaze pred ich znehodnotením,“ približuje Vladimír Kubrický, analytik Realitnej únie SR. Na druhej strane trafiť sa do náročného vkusu prémiovej klientely nebolo jednoduché ani počas posledných rokov. Predávajúci musel mať niekedy aj povestný kúsok šťastia, aby „motyka vystrelila“.

Filip Žoldák z realitnej kancelárie Herrys dodáva, že pokiaľ nehnuteľnosť spĺňa všetky kritériá v podobe štandardu, ceny a lokality, klienti sa rozhodujú rýchlejšie ako pri klasických nehnuteľnostiach, keďže kupujúci týchto nehnuteľností majú vyššiu bonitu.

Takéto prémiové nehnuteľnosti vykazujú trvalú hodnotu, nezávislú od danej fázy ekonomického cyklu, kvalitné nehnuteľnosti si cenu držia aj v kríze. „Dočasné spomalenie navyše vždy vylepšuje ponuku, takže aj my v posledných mesiacoch sledujeme, že na trh sa v tejto fáze začínajú dostávať zaujímavejšie nehnuteľnosti,“ komentuje súčasnú situáciu realitného trhu Managing Director Svoboda & Williams Slovakia, David Martan. Zároveň treba dodať, že tento typ bývania oslovuje ľudí, ktorí nie sú odkázaní na hypotéku.

Peter Kontúr, realitný maklér z Riešime bývanie, zatiaľ nehovorí o žiadnom radikálnom poklese záujmu o nehnuteľnosti. „Aktuálne ochladenie na trhu je do veľkej miery spôsobené najmä letnou 'uhorkovou' sezónou a dopyt kopíruje bežnú letnú sezónu pred pandémiou. Neprišlo teda k ničomu zásadnému a mierne dlhšia doba predaja je spôsobená skôr sezónnosťou ako makroekonomickými dátami,“ približuje P. Kontúr s tým, že ani na jeseň nepredpokladá zásadný prepad, rast sa skôr zastaví alebo bude miernejší.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa