Sídlo kancelárov v Berlíne sa premenilo na stavenisko, v areáli vyrastie nová úradnícka budova s heliportom a pôvodnú budovu čaká oprava strechy. Dlho plánované stavebné práce ale vyvolávajú kontroverzie, pretože prístavba vyjde podľa odhadov na 777 miliónov eur, čo kritizuje aj minister financií Christian Lindner. Nemecké médiá sa čudujú aj nad potrebou opravy existujúcej budovy kancelárstva, ktorá bola dokončená v roku 2001.

Stavenisko v centre Berlína

Na prelome tisícročia bola vládna štvrť v centre Berlína veľkým staveniskom. Teraz sa bagre a robotníci k sídlu poslancov a kancelára vrátili a zostanú tu najmenej do roku 2028, kedy je plánované dokončenie ďalšej budovy kancelárstva so 400 novými kanceláriami. Rozširovanie úradníckeho aparátu a vysoké finančné náklady projektu sa nepáči ministrovi financií Lindnerovi, ktorý sa snažil stavbu zastaviť, alebo aspoň v súčasnej ekonomicky napätej dobe odložiť.

„Domnievam sa, že v časoch práce z domu a pružných možností výkonu zamestnania je nová budova popri kancelárstve za najmenej 800 miliónov eur zbytočná," povedal Lindner v debatnom programe vo verejnoprávnej televízii ZDF.

Kancelár Olaf Scholz ale na stavbe trvá. „Rozhodnuté bolo už v minulom volebnom období a príslušné stavebné kroky sú už v plnom prúde," povedal Scholz v parlamente, kde pred poslancami obhajoval dostavbu. Téma rozšírenia kancelárstva bola v poslednej dobe častá aj na tlačových konferenciách, kde sa na stavbu novinári opakovane pýtali Scholza a tiež jeho hovorcu Steffena Hebestreita.

Zvýšenie výdavkov

Plánovanie prístavby začalo v roku 2020, kedy sa počítalo s nákladmi okolo 600 miliónov eur. Vlani na jeseň, ešte pred začiatkom prípravných prác, sa začalo hovoriť o sume o 177 miliónov eur vyššej. Nemecké médiá a tiež mnohí poslanci so skúsenosťami z iných veľkých stavebných projektov nielen v Berlíne predpokladajú, že konečná čiastka bude nakoniec ešte vyššia. Sám Lindner hovorí o najmenej 800 miliónoch eur.

Pozastavenie stavby a vyčkávanie na príhodnejší čas by podľa kancelárstva k úsporám neviedlo, naopak by každý rok odkladu stál až 50 miliónov eur. Kancelárstvo tiež odmieta výhrady, že namiesto budovania nových kancelárií by bolo lepší počet úradníkov znižovať.

„Od roku 2001, kedy sme sa do budovy kancelárstva nasťahovali, pribudli nové úlohy, ako sú pandémie, energetická politika, finančná kríza, vojna na Ukrajine, boj proti kybernetickej kriminalite a digitalizácia," uviedol Scholzov úrad. "Rozrástol sa tak nielen rozsah úloh, ale aj počet zamestnancov," dodal.

Potreba zjednotenia úradu

Existujúca budova kancelárstva bola navrhnutá pre 460 pracovníkov. V čase sprevádzkovania úradu v roku 2001 bola kapacita dostačujúca. Niekdajší kancelár Gerhard Schröder, ktorý sa ako prvý zo šéfov nemeckých vlád do nového sídla nasťahoval, mal k dispozícii asi 400 spolupracovníkov. Teraz má ale úrad kancelára 750 zamestnancov, časť z nich preto pracuje v iných budovách. Scholz tak argumentuje aj potrebou zjednotiť svoj úrad do jedného areálu.

Stavebné práce na rozšírení kancelárstva už začali. Počas posledných týždňov bagre s hydraulickými kladivami rozbili masívny betónový múr obklopujúci záhradu kancelárstva, kde novostavba vyrastie. Plocha je teraz splanierovaná a pripravená na budovanie základov. Kvôli stavbe je tiež časť okolia uzavretá a obohnaná plotom, ktorý strážia bezpečnostné kamery.

Kancelárska záhrada, ktorá je od existujúceho deväťpodlažného sídla oddelená riekou Sprévou, cez ktorú vedie lávka, nie je jediným miestom areálu, kde budú pracovať robotníci. Súčasná budova kancelárstva totiž potrebuje opravu strechy a jej nové zateplenie. Verejný dopyt uvádza, že strešnú konštrukciu je nutné obnoviť s ohľadom na aktuálne energetické požiadavky. Energetická sanácia čaká aj štyri veľké presklené svetlíky.

Problémy so zastrešením

So začatím rekonštrukcie strechy sa počíta na konci tohto roka, hotovo by malo byť do jari 2026. Jednou z požiadaviek opravy je, že všetky práce nesmú zásadne ovplyvniť chod kancelárstva, aby mohli zamestnanci v budove aj naďalej pôsobiť.

Problémy so zastrešením majú tiež priľahlé parlamentné budovy, ktoré majú rovnako ako kancelárstvo rovnú strechu. Kvôli netesnostiam do parlamentného sídla čas od času pri veľkých dažďoch zateká, hoci na opravy boli vydané milióny eur. V roku 2018 kvapkajúca voda v parlamente vyvolala dokonca poplach, pretože polícia sa spočiatku domnievala, že sa od interiéru niekto vlámal.

Ďalšie dôležité správy

.
Neprehliadnite

Novostavby menia adresu, spájajú sa s inzertným portálom Nehnuteľnosti