V Bratislave sa minulý rok predalo najmenej novopostavených bytov od finančnej krízy v roku 2008, a to asi 1 500. Napriek tomu každoročne prichádza do hlavného mesta päť- až šesťtisíc nových obyvateľov.

Nerovnováhu na trhu s nehnuteľnosťami dnes poháňajú najmä finančné faktory. Možnosti financovať vlastné bývanie sú obmedzené vysokými úrokmi a väčšou opatrnosťou bánk. Pre túto napätú situáciu začali so svojskými riešeniami prichádzať samotní developeri.

Aj keď bankový trh zažíva výrazný rast úrokových sadzieb, ktoré sa v priebehu niekoľkých mesiacov preniesli do hypotekárnych úverov a dosahujú úrovne spred roku 2008, stále existujú možnosti, ako lacnejšie a výhodnejšie financovať vlastné bývanie.

Developeri berú opraty

Úrokové sadzby nových hypotekárnych úverov na Slovensku rastú rýchlo aj v tomto roku. Kým v roku 2021 sa pohybovali okolo jedného percenta, dnes prekračujú aj úroveň štyroch percent.

Patovú situáciu v hlavnom meste, keď rast úrokov nechcú na seba prenášať klienti v nových hypotékach, pričom zároveň dúfajú v skorý obrat, sa najnovšie rozhodli rozlúsknuť niektorí developeri, ktorí vstúpili do bankovej hry s hypoúvermi. Nerobia to cez nižšie ceny nehnuteľností, najmä nie tých nových, ktoré nateraz skôr stagnujú, než klesajú, ale ponukou fixovaných úverov s nižším úrokom.

Pre záujemcov o bývanie je to krok a možnosť, ako sa vyhnúť drahším splátkam. Ako prvý prišiel pre vybrané projekty zo svojho portfólia s garantovaným úrokom 1,49 percenta pri už schválenej hypotéke developer ITB Development. Ten chce klientom dorovnať rozdiel do úrokov schválených v partnerských bankách, ktoré v niektorých prípadoch pri fixácii na tri roky prekročili aj štyri percentá.

Developer zatiaľ nechce znižovať ceny nových bytov a rozhodol sa riešiť situáciu netradičnou ponukou. Filozofiu nezlacňovať byty razia aj konkurenti, vďaka čomu na trh prichádzajú ponuky, ktoré sa snažia zaujať novými formami benefitov či zľavami. V ponuke je tak garážové státie v cene bytu či možnosť bývať na hyponájom.

Pre trh je kľúčové, že s touto ponukou benefitov od developerov sa pohli ľady. Je to azda jediný spôsob, ako dnes čeliť dlhodobo vysokým úrokom a drahému bývaniu. „Rozumieme snahe developerov udržať cenníkové ceny, pretože celkové náklady projektov sú neporovnateľne vyššie ako pred pár rokmi. Evidujeme však výrazný pokles refinančných hypoték a hypoték na investičné nehnuteľnosti. Takisto očakávame, že porastie záujem o rekonštrukcie,“ hodnotí situáciu Dominik Miša z VÚB.

Zvýhodnenie až päť percent

Z pohľadu bánk sú tieto kroky pozitívne, keďže vlastné podmienky úverového trhu meniť nemusia. Ako uviedla hovorkyňa Slovenskej sporiteľne, najväčšej banky na tunajšom trhu, Marta Cesnaková, bankám neprináleží komentovať, či podobné obchodné stratégie developerov sú udržateľným biznisovým modelom.

„Fakt však je, že trh s realitami sa ochladil a developeri preto skúšajú rôzne doplnkové aktivity na podporu predaja. V skutočnosti vo väčšine prípadov nejde o nižšiu úrokovú sadzbu, ale o finančný príspevok developera klientovi na jeho štandardnú hypotéku. Môžeme sa tak iba domnievať, že dôvodom je to, že developeri nechcú znižovať ceny nehnuteľností,“ dodáva.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa