Rok 2025 sa nesie v znamení mierneho oživenia úverovej aktivity naprieč celým finančným trhom. Už sú viditeľné pozitívne signály v oblasti nových hypotekárnych úverov a v segmente malých a stredných podnikov. Oživenie však sprevádza zvýšená neistota spôsobená eskaláciou obchodného napätia, tlakom na verejné financie a neistým vývojom v zahraničí.

Prísne pravidlá

Národná banka Slovenska (NBS) na pozadí rozkolísaného medzinárodného prostredia nemení základné nastavenia úverovej politiky. Limity LTV (pomer výšky úveru k hodnote zabezpečenia) a DTI (pomer celkového zadlženia žiadateľa k jeho ročnému príjmu) ostávajú nezmenené napriek poklesu úrokov, rastu úverového apetítu a miernemu zotaveniu trhu. Dôvodom je vysoká zadlženosť domácností – ich dlh dosiahol 45,8 percenta HDP, čo je tretia najvyššia hodnota v eurozóne – a vysoké ceny nehnuteľností.

„Efektívnosť a vplyv nastavenia limitov týkajúcich sa poskytovania úverov NBS priebežne monitoruje. Aktuálne sa neplánuje žiadna zmena, ich nastavenie je vnímané do veľkej miery ako štrukturálne,“ zdôrazňuje vedúci oddelenia komunikácie Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Majer. To znamená, že pravidlá ostávajú stabilné, aj keď sa úverový cyklus opäť otáča smerom nahor.

Podľa analytikov NBS najväčším rizikom nie je zadlžovanie, ale prudká zmena v očakávaniach. Rast nákladov na obranu, výstavbu infraštruktúry a refinancovanie verejného dlhu zvyšuje tlak na štátny rozpočet. Slovenský deficit ostáva nad 5 percentami HDP, čo zvyšuje riziko fiškálneho šoku a potenciálnu potrebu sprísnenia menovej či rozpočtovej politiky v prípade externého zhoršenia situácie.

Hypotéky ožívajú pomaly

Hypotekárny trh sa stabilizuje. Po dvoch rokoch poklesu začali domácnosti opäť žiadať o nové úvery, pričom refinancovanie, hoci stúplo, stále zaostáva. K marcu 2025 vzrástol objem hypoték medziročne o 4,3 percenta. Ide o mierne oživenie, ktoré súvisí s klesajúcimi sadzbami – priemerná sadzba na nových hypotékach klesla z 4,8 percenta na 4,1 percenta, čo predstavuje najväčší pokles za posledné dva roky.

„Popri oživení nových hypoték mierne vzrástlo aj refinancovanie, čo súvisí najmä s vlnou plánovaných refixácií úrokových sadzieb na prelome rokov 2024/2025. Vývoj v segmente refinančných hypoték však zaostáva za čisto novými hypotékami,“ vysvetľuje P. Majer. Záujem o nové hypotéky podporuje fakt, že ceny nehnuteľností prestali klesať a v niektorých regiónoch začali rásť – medziročný rast cien sa v máji 2025 vyšplhal na 12 percent.

Mierne zlepšenie dostupnosti bývania však zatiaľ nestačí na návrat ku dlhodobému priemeru. Podľa ukazovateľa dostupnosti bývania (pomery ceny bytu k ročnému príjmu domácnosti) sa Slovensko stále nachádza v horšej polovici krajín EÚ. Bratislavský kraj vykazuje najnižšiu dostupnosť – priemerný byt tam dosahuje hodnotu 12-násobku ročného čistého príjmu domácnosti.

Podniky chcú úvery

Firemné úvery sa po dlhšej stagnácii postupne prebúdzajú, najmä v segmente malých a stredných podnikov. Medziročný rast objemu úverov sa v prvých štyroch mesiacoch roka 2025 zlepšil z -2,0 percenta na 0,7 percenta. Tento trend síce nemožno označiť za dynamický, no ide o obrat po dvoch rokoch útlmu. Dopyt po úveroch je podporovaný najmä klesajúcimi úrokmi, ktoré sa v sektore podnikov pohybujú na úrovni okolo 5,1 percenta – najnižšie od polovice roka 2022.

Banky sú však pri poskytovaní úverov naďalej selektívne. Preferujú najmä firmy so silnou bilanciou, stabilným odvetvím a preukázateľným rastovým potenciálom. Komerčné nehnuteľnosti zostávajú slabým miestom – aktivita v tomto segmente je utlmená a výstavba nových projektov takmer stagnuje. Naopak, rýchlejší rast úverov je viditeľný v sektore služieb, informačných technológií a v časti priemyslu orientovaného na obranu a energetiku.

„Zmena úverových štandardov bánk v nasledujúcom období sa neočakáva. S výnimkou úrokových sadzieb, ktoré sa odvíjali od vývoja na finančných trhoch, sa úverové štandardy nemenili ani v predchádzajúcom období,“ uviedol P. Majer. Očakávania podnikov zatieňuje neistota ohľadom cien energií, vývoja objednávok zo zahraničia a možného obchodného konfliktu medzi EÚ a USA.

Ďalšie dôležité správy

realitný trh a hypotéky
Neprehliadnite

Nové hypotéky predbiehajú refinancovanie. Trh sa prebúdzal od jesene 2024