Podľa analýzy vypracovanej investičným tímom spoločnosti dosiahli investície v strednej a východnej Európe takmer 13 miliárd eur, čo predstavuje medziročné zvýšenie o päť percent. Rast bol v prípade všetkých krajín približne rovnaký. Najrýchlejší rast zaznamenalo Poľsko, kde objem investícií vzrástol o deväť percent zo 4,6 na päť miliárd eur.

Hitom Poľsko

Dialo sa tak aj napriek tomu, že krajina bola označovaná za politicky rizikovú. V roku 2017 dosiahli investície do komerčných nehnuteľností u našich severných susedov päť miliárd eur.  Z pohľadu objemu nasledovalo Poľsko Česko (3,3 miliardy eur), Maďarsko (1,8 miliardy eur), Rumunsko (jedna miliarda eur) a Bulharsko (876 miliónov eur). Na Slovensku sa do komerčných nehnuteľnsotí investovalo 470 miliónov eur.

Najnižšie výnosy zaznamenala Česká republika. Na trhu podľa analýzy dominovali zahraniční investori zo Severnej Ameriky, Ázie a Južnej Afriky, nasledovali ich firmy z Nemecka a Rakúska. Rast však zaznamenali aj domáci kapitál. „Nárast lokálneho kapitálu sa prejavil v celom regióne CEE, najvýraznejšie však pravdepodobne v Českej republike, kde na neho pripadalo viac než 37 percent objemu investícií za rok 2017,“ konštatuje Jeff Alson, medzinárodný partner investičného tímu spoločnosti Cushman & Wakefield pre strednú a východnú Európu.

Podľa jeho slov najviac investovali spoločnosti CPI, Reico a Mint a na Slovensku IAD. „Podiel domáceho kapitálu trvalo rastie i na ďalších trhoch regiónu CEE – v Maďarsku sú aktívne firmy OTP Fund a Diofa. Podiel miestneho kapitálu vzhľadom k veľkosti trhu je v Poľsku síce nižší, ale aj tam však spoločnosti ako PZN a PHU opäť vstúpili na trh a vsádzajú na kvalitné kancelárske priestory,“ porovnáva J. Alson.

Výsledky za uplynulý rok ovplyvnil aj nový typ investičných obchodov. „V posledných 12 mesiacoch sa v regióne strednej a východnej Európy začali objavovať transakcie typu „presilovka“, tzv. strategické obchody s celými platformami a portfóliami, ktoré zásadne menia hru: v ich dôsledku dosiahli objemy v roku 2017 rekordnej výšky,“ uvádza  James Chapman, medzinárodný partner investičného tímu spoločnosti Cushman & Wakefield pre strednú a východnú Európu.

Najlukratívnejšie výnosy ku koncu roka 2017 (v %)
Bulharsko Rumunsko Poľsko Česko Slovensko Maďarsko
Kancelárie 7,75 7,25 5,25 4,60 6,25 6,00
Maloobchod 7,506,75 5,00 4,25 5,25 5,25
Priemysel 9,00 8,75 6,75 5,75 6,50 7,75
Ubytovanie 7,25 7,50 6,50
Zdroj: Cushman & Wakefield

Úspešný rok 2017 sa prejaví aj v tohtoročných číslach. „Nárast dopytu v celom regióne sa pravdepodobne prejaví vo vysokom objeme investícií v prvom štvrťroku 2018, kedy sa dokončí rada transakcií uskutočnených v roku 2017,“ vysvetľuje J. Chapman.

Ďalší rekordný rok?

Analýza očakáva, že rok 2018 bude pre trh investícií do nehnuteľností opäť pozitívny. Podpísať sa pod to majú dobré ekonomické vyhliadky, príliv nového kapitálu z mimoeurópskych zemí, oživenie na strane niektorých doposiaľ menej aktívnych kupcov a zvýšený záujem o alternatívne kategórie nehnuteľností. Ako príklad uvádza poradenská spoločnosť investície do ubytovania pre študentov či hotely.  

„Kvôli nízkej miere neobsadenosti a obmedzenej ponuke nových priestorov v regióne sa tento rok na trh vrátia veľké európske mená so záujmom o kancelárske nehnuteľnosti. Očakávame príliv nového kapitálu z USA, Kanady, Južnej Afriky a Európy,“ predpovedajú analytici Cushman & Wakefield.

Trh strednej a východnej Európy sa bude naďalej konsolidovať. Analytici očakávajú ďalší nárast čistého efektívneho nájomného a zníženia výnosov v segmentoch kancelárskych a logistických nehnuteľností. „V prvom štvrťroku 2018 investície pravdepodobne prekročia 3 miliardy eur v dôsledku obchodov dojednaných ku koncu roku 2017,“ naznačuje  J. Chapman.

Najväčšie transakcie v regióne 2017

  • Kúpa portfólia skladových priestorov spoločnosti Logicor skupinou CIC, ktorá bola tiež v roku 2017 najväčšou priemyslovou transakciou v Poľsku 
  • Kúpa nákupného centra Magnolia Park vo Wroclawe firmou Union Investment za cca 380 miliónov eur – najväčšia maloobchodná transakcia v Poľsku v roku 2017 
  • Predaj obchodného centra Olympia Brno spoločnosti Deutsche EuroShop AG – najväčšia transakcia v Českej Republike
  • Predaj portfólia nákupných parkov spoločnosti IKEA 
  • Kúpa portfólia outletových predajní Fashion House firmou RREEF 
  • Kúpa nákupného centra Galeria Słoneczna v meste Radom spoločnosti Reico za zhruba 160 miliónov eur – druhá najväčšia maloobchodná transakcia v Poľsku v roku 2017, týkajúca sa jednej nehnuteľnosti 
  • Kúpa väčšinového podielu vo firme Griffin Premium Real Estate spoločnosti Globalworth
  • Predaj portfólia 11 maloobchodných nehnuteľností v Českej republike, Poľsku, Rumunsku a Maďarsku spoločnosti CBRE Global Investors za zhruba 650 miliónov eur