Panorama Business II, Blumental Offices, Uniq Staromestská, viacero budov v Zuckermandli a naposledy Stein2Offices. Za celý minulý rok pribudlo v Bratislave takmer 85-tisíc štvorcových metrov nových kancelárskych priestorov, vyplýva z údajov Bratislava Research Forum (BRF), združenia realitných poradenských spoločností Cushman & Wakefield, CBRE, Colliers International a JLL.

Vo štvrtom štvrťroku už pribudla len jedna nová budova – Stein2Offices od AMW Development. Na ôsmich podlažiach ponúka 9 500 štvorcových metrov kancelárií, 900 m2 obchodných priestorov a 190 parkovacích miest. Novostavba má spĺňať kritériá ekologickej certifikácie LEED Gold.

Developer komerčnej časti Steinu už začal rekonštruovať aj susednú Spilku, jedinú zachovanú časť pôvodného pivovaru. V pamiatkovo chránenej budove vznikne 1 580 m2 kancelárií a 36 parkovacích miest. Termín dokončenia zatiaľ developer nespresnil.

Toľko kancelárií sa v Bratislave nepostavilo už sedem rokov

Stein2 Offices - vizualizácia objektu Spilka Zdroj: AMW Development

Za posledné tri mesiace správcovia budov podpísali nájomné zmluvy na vyše 84-tisíc m2 plochy, čo je viac ako dvojnásobný nárast oproti predchádzajúcemu štvrťroku. Nové nájmy predstavovali 42 percent všetkých transakcií, 50 percent tvorilo prerokovanie nových podmienok nájmov a osem percent pripadalo na rozširovanie firiem.

Až 19 transakcií presiahlo výmeru tisíc štvorcových metrov. Najväčšou bol nový prenájom 6 800 m2 v Stein2Offices firme z IT sektora. Významné prerokovanie nových podmienok podpísali aj telekomunikačná firma v Aupark Tower (5 210 m2), IT firma v Green Point Offices (4 860 m2) a iná spoločnosť v Digital Parku (4 100 m2).

BRF uvádza, že ku koncu roka tvoril celkový objem kancelárskych priestorov v Bratislave viac ako 1,72 milióna štvorcových metrov. Z toho 59 percent tvoria priestory v najvyššom štandarde A. Z celkovej ponuky má 28 budov reprezentujúcich 537-tisíc štvorcových metrov alebo 31 percent certifikát zelenej, teda trvalo udržateľnej budovy, buď LEED alebo BREEAM.

Miera neobsadenosti v poslednom kvartáli minulého roka klesla na 6,18 percenta, čo je najmenej od šesťpercentného rekordu z roku 2007. Najmenej voľných kancelárií bolo v Bratislave IV (3,65 percenta) a Bratislave V (5,12 percenta), najviac v treťom okrese (7,7 percenta).

Tento rok by mal podľa predpokladov BRF priniesť ešte oveľa väčšiu plochu nových kancelárií. Očakávané dokončenie projektov Blumental Offices 2, Panorama Business III, Westend Plaza, Einsteinova BC a Twin City Tower znamená približne 140-tisíc štvorcových metrov.

Pozrite si vývoj na bratislavskom kancelárskom trhu v prehľadných grafoch a tabuľkách.