Skončí sa zdražovanie bytov?

Neskončí. Aj keď v tomto prípade treba zdôrazniť, že výrazné nárasty cien bývania, ktoré boli príznačné pre trh v rokoch 2015 až 2016 sú minulosťou. Po nasýtení prvej vlny dopytu sa už v minulom roku rast cien bytov stabilizoval. Národná banka Slovenska dokonca v treťom štvrťroku zaznamenala v Bratislavskom kraji prvý medzikvartálny pokles cien. Podľa odhadov TREND Reality by ceny nehnuteľnosti v priebehu roka 2018 mali rásť, ale nie tak, aby sa dostali do pásma rizika. Dopomáhať k udržaniu zdravej klímy by mali nové projekty, ktoré prinesú na trh stovky nových bytov.

Zmení sa štruktúra ponuky bytov?

Kríza, ktorou prešiel realitný trh po roku 2008, prekopala ponuku. Po období, keď na trh prúdil jeden luxusný projekt za druhým, developeri stavali hlavne štartovacie byty. Po roku 2014 sa karta opäť obrátila. Nové projekty ponúkajú síce menšie byty, ich výsledná cenovka je skôr zameraná pre strednú vrstvu. Aj analytici upozorňujú na to, že najmä v Bratislave chýba cenovo dostupné bývanie. Aj preto sa dá očakávať, že ponuka sa začne postupne meniť. Na trh by mali vracať tzv. štartovacie byty, ktoré ponúknu zaujímavejší pomer cena/lokalita/kvalita. Ich počet však bude veľmi obmedzený.

Ohlásia sa nové megaprojekty?

Určite áno. Už teraz je isté, že mnohí developeri pripravujú projekty, ktoré budú ťahať celý realitný trh. Zaujímavé bude sledovať premenu Istropolisu aj fakt, či noví majitelia v rámci tohto komplexu pripravia aj rezidenčnú časť. Oči sa budú upierať aj na premenu bývalého areálu Cvernovky. YIT tu realizuje svoj projekt Zwirn. Hneď štvoricu projektov väčších rozmerov zastrešuje J&T Real Estate. Čaká sa na odhalenie cenoviek v prípade projektov Eurovea 2 či Ovocné sady, ale aj na podrobnosti v prípade komplexu River Park 2Klingerka 2. Zákulisné informácie hovoria o tom, že vlajkové projekty pripravujú aj ďalší hráči na trhu. Aj preto by mal byť rok 2018 na novinky bohatý.

Skončí sa zdražovanie bytov? Aký bude rok 2018 v realitách

Nová vizualizácia projektu Zwirn v bývalej Cvernovke Zdroj: YIT Slovakia

Dostanú developeri štatút významnej investície?

V roku 2018 to nebude. Minimálne nie v takej podobe, ako to bolo naplánované v roku 2017. Diskutabilný návrh, ktorý by uľahčil život dvojici developerov HB Reavis a J&T Real Estate, však upriami pozornosť na ťažkosti, ktoré trápia celý developerský sektor. Problémom sú hlavne povoľovacie lehoty aj ľahkovážny prístup samosprávy v tejto otázke. Aj preto sa dá očakávať, že sa v tomto smere začne uvažovať nad špeciálnym štatútom, ktorý by mohol zlepšiť postavenie dvoch spomenutých hráčov. Či to však stihnú ešte v roku 2018 je otázne.

Vyriešia sa aspoň niektoré zásadné problémy?

Povoľovacie lehoty je len jeden z mnohých problémov, ktorým musia developeri čeliť. Problémov a komplikácií je však ďaleko viac. Najmä v Bratislave sa ako alarmujúci problém ukazuje neriešená otázka dopravy či nastavenia udržateľnej koncepcie parkovacej politiky. V roku 2018 čakajú mestá aj obce voľby. Aj preto sa bude o týchto problémoch a nedostatkoch hovoriť. Zásadný posun však v roku 2018 nemôžeme čakať. Zaujímavé však bude sledovať návrhy jednotlivých kandidátov a ich pohľad na najhorúcejšie problémy jednotlivých regiónov aj v kontexte realitného trhu.

Skončí sa zdražovanie bytov? Aký bude rok 2018 v realitách

Parkovanie v Petržalke - ilustračné Zdroj: Maňo Štrauch

Ako vyšli vlaňajšie predpovede? TREND Reality správne odhadol, že ceny bytov síce porastú, nebude to však tak výrazné ako v predchádzajúcom roku. Úspešne dopadla aj predikcia, že spor o Hlavnú stanicu v Bratislave neprinesie finálne riešenie. Po meste síce vypovedali zmluvu aj ŽSR, situácia však nie je zďaleka vyriešená. Aj keď sa predpokladalo, že niektorý z veľkých projektov ohlási zmrazenie, nestalo sa tak. Aspoň oficiálne nie. Všetky ohlásené megaprojekty pokračujú, aj keď mnohé hovoria o čiastočnom zdržaní. Ľady sa pohli aj v prípade nových parkov a súťaží. V Bratislave po rokoch otvorili nový verejný park a pribudli aj nové architektonické súťaže, ktoré pomáhajú skvalitňovať architektonické riešenia verejných priestorov. Ako sme predpokladali, revolúcie v doprave sme sa nedočkali. A stroskotala aj ambícia priniesť nový stavebný zákon. V tomto prípade sme však boli o čosi optimistickejší.