Hoci vo všeobecnosti sa realitné fondy považujú za stabilnú investíciu s predpovedateľnými výnosmi, prakticky z „večera na ráno“ mnohé utrpeli obrovské poklesy. V prípade veľkých spoločností hľadajúcich kapitál na burze ide o straty vo výške viac ako polovice hodnoty akcií. Najmä menší investori zareagovali na globálnu finančnú situáciu panickým predajom akcií a vyberaním svojich prostriedkov z podielových fondov. Hoci základné ekonomické fundamenty sa nezmenili. Budovy stále stoja na svojom mieste, nájomníci zatiaľ platia nájomné aj poplatky za služby.
- NEPREHLIADNITE:
- 156810>Špeciálne realitné fondy zarábajú
V zahraničí si realitné fondy a spoločnosti odhryzli podstatne väčšiu časť koláča z peňazí vkladateľov. Preto malo na kapitálový trh aj výrazne silnejší vplyv, že akcie realitných spoločností na burze padli na historické dná. Mnohí hráči preto v druhej polovici minulého roka oznámili spätné odkupovanie vlastných akcií, čo malo posilniť ich cenu. Medzi nimi napríklad Atrium European Real Estate (bývalý Meinl European Land), Conwert, Plaza Centers, Orco či Unibail-Rodamco. Nedávno sa pridala aj česká ECM, ktorá chce na burze upísať 2,37 milióna nových akcií a získať vyše 24 miliónov eur.
Niektoré vydali vlastné dlhopisy, ktorých termín splatnosti nastáva práve v týchto dňoch. No keďže situácia na trhu sa stále nemení k lepšiemu, na rad môžu prísť nútené predaje projektov ako posledná možnosť získania hotovosti. Táto možnosť je ešte reálnejšia v prípade oslabovania nájomného trhu, ktoré prichádza ako dôsledok ekonomickej krízy a zoštíhľovania kapacít firiem.
Otrasy na finančnom trhu zasiahli naplno jedného z najaktívnejších hráčov v strede Európy, rakúsky Immoeast. Ak sa mu podarí vyhnúť najhoršiemu, predať časť aktív a splatiť všetky dlhy, čaká ho pravdepodobne zlúčenie so sesterskou firmou Immofinanz, ktorej investície sa sústreďujú na západnú Európu. Nový šéf Thomas Kleibl hovorí aj o novom biznis modeli, ktorý bude založený nie na výstavbe nových, ale spravovaní hotových projektov a inkasovaní najmä príjmov z prenájmu. V čase takmer saturovaného trhu je to logická voľba.
Mínusové hospodárenie veľkých realitných hráčov sa odráža aj na výkonnosti niektorých slovenských realitných fondov. Najmä v prípade, že patria k typu fondov, ktoré nekupujú priamo nehnuteľnosti, ale prostredníctvom zakúpených dlhopisov alebo akcií sú nadviazané na realitné spoločnosti a fondy v zahraničí.