Celková výška investícií do nehnuteľností v Európe sa v 2. kvartáli tohto roku vyšplhala na 70 miliárd eur. Podľa najnovších údajov globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE je to 45-percentný nárast v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2020.

Podľa odborníkov nárast spôsobila najmä veľmi silná investičná aktivita vo Veľkej Británii a Nemecku. Podľa údajov CBRE v objeme investícií viedla Veľká Británia, kde bol v 2. kvartáli tohto roka nárast investičnej aktivity až o 279 percent v porovnaní s minulým rokom. Celková výška investícií tam dosiahla úroveň až 16,8 miliardy eur.

Oživenie trhu v Škandinávii

Situácia sa v 2. kvartáli tohto roku výrazne zlepšila aj v Nemecku, kde sa úroveň investícií do realitného trhu vyšplhala na 17,8 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku ide o 27-percentný nárast. Medzi ďalšie krajiny, v ktorých bolo v tejto oblasti zaznamenané pozitívne oživenie, patria napríklad Dánsko, Nórsko, Španielsko či Švédsko.

Za celý prvý polrok 2021 tak objem investícií v Európe dosiahol úroveň 125,6 miliardy eur, čo predstavuje pokles o deväť percent v porovnaní s prvým polrokom 2020, kde bol 138,7 miliardy eur.

Treba však brať do úvahy aj dôvod tohto poklesu. Ovplyvnil ho fakt, že v 1. kvartáli roku 2020 ešte krajiny nebojovali s pandémiou koronavírusu. Zároveň, tento kvartál bol na európskom trhu historicky najvyšší. Výhľady do budúcna v rámci tohto investičného segmentu sú teda pozitívne.

Rast na Slovensku o takmer 33 percent

Investície do komerčných nehnuteľností na Slovensku kopírujú trend zo zahraničia. „V druhom kvartáli 2021 sme rovnako zaznamenali vysoký objem investícií, prevažne však kvôli predaju Auparku, ktorý tvoril takmer 81 percent z celkového objemu investícií za toto obdobie,“ tvrdí Ľubor Procházka, obchodný riaditeľ CBRE Slovensko.

Kvartálne sa posilnili aj výsledky za prvý polrok, pričom v tomto prípade bola za rok 2021 zaznamenaná historicky rekordná výška investícií spomedzi všetkých prvých polrokov. Za prvý polrok evidujeme objem vo výške 470 miliónov eur, čo predstavuje medziročný nárast o takmer 33 percent, opísal situáciu na slovenskom trhu Ľ. Procházka.

Spoločnosť CBRE uvádza, že za prvý polrok 2021 sa najviac preinvestovalo práve do maloobchodných komerčných nehnuteľností (59 percent), za nimi nasledovali kancelárie (20 percent) a logistické nehnuteľnosti (14 percent).

Do kombinácie maloobchodu s kanceláriami (tzv. mix-use) sa investovalo 30 miliónov eur, čo predstavuje 7 percent z celkového objemu. Z hľadiska prílevu kapitálu najviac investovali práve slovenskí investori (87 percent) a investor z Austrálie (13 percent).

Elektronický obchod podporil priemyselné nehnuteľnosti

V rámci Európy si aj naďalej veľmi dobre počínal sektor priemyselných nehnuteľností. Primárnym dôvodom bol pritom nárast elektronického obchodu, ktorý bol katalyzátorom nízkej miery neobsadenosti a silného dopytu.

Hovoria o tom aj samotné čísla. Objem investícií do priemyselných nehnuteľností v 2. kvartáli 2021 totiž dosiahol sumu 25,4 miliardy eur, čo predstavuje v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku nárast až o 64 percent.

Narástli investície do kancelárií

Nárast zaznamenali aj kancelárske nehnuteľností. Druhý kvartál tohto roka totiž sprevádzalo uvoľňovanie vládnych opatrení proti šíreniu koronavírusu. Krajiny znovu rozbehli svoju ekonomiku a zamestnanci firiem sa opäť začali vracať aj do kancelárií. Investície do kancelárskych nehnuteľností v Európe sa, aj z tohto dôvodu, zvýšili o 37 percent (vrátane Veľkej Británie, kde dosiahli výšku 22 miliárd eur).

Počas 2. kvartálu 2021 tak došlo k rozbehnutiu transakcií na hneď niekoľkých významných trhoch, a to vrátane spomínanej Veľkej Británie (nárast o 300 percent), Španielska (nárast o 249 percent) či Nemecka (nárast o 67 percent).

Hotely sa spamätali, rezidenčné nehnuteľnosti nie

Vzhľadom na čiastočné zrušenie cestovných obmedzení v Európe začali vykazovať známky oživenia aj hotely. V prvom polroku 2021 spoločnosť CBRE zaznamenala medziročne 9-percentný nárast investícií do tohto segmentu. Tie sa vyšplhali na sumu 6,4 miliárd eur.

Hlavnými ťahúňmi v rámci hotelov boli európske krajiny ako Taliansko, Francúzsko, Veľká Británia, Nemecko a Španielsko.

Naopak, pokles zaznamenal sektor rezidenčných nehnuteľností, ktoré za prvý polrok 2021 dosiahli objem 28,3 miliardy eur. V medziročnom porovnaní je to pokles o 26 percent.

Investori v Európe prejavujú záujem najmä o výstavbu nájomného bývania. Práve v tomto sektore rastie aj globálny kapitál a investori sa usilujú o akvizície práve v tejto oblasti realitného trhu.

V Európe došlo podľa riaditeľa oddelenia pre kapitálové trhy EMEA regiónu CBRE Chrisa Bretta k výraznému oživeniu objemu investícií. Krajiny, ktoré sú zamerané primárne na kancelárske nehnuteľnosti, preukázali pomalšie oživenie ako krajiny s dominanciou sektorov priemyselných a rezidenčných nehnuteľností.

CBRE očakáva, že objemy investícií do nehnuteľností v Európe sa budú naďalej zotavovať aj v druhej polovici tohto roka, pričom ich objem za celý rok by sa mohol oproti tomu minulému zvýšiť o päť percent.

Obchodné centrum Aupark v Košiciach je opäť otvorené
Neprehliadnite

Komerčné reality: Slovensko nestráca imidž bezpečnej investičnej lokality