Investičná skupina Wood & Company, ktorá získala v akvizícii nákupné centrum Aupark v Bratislave, zabezpečila na refinancovanie jeho dlhu bankový úver vo výške 229,5 milióna eur. Táto výška úveru patrí k historicky najvyšším na slovenskom realitnom trhu. Úver poskytol syndikát šiestich bánk: Erste Group Bank AG, UniCredit Bank, Komerční banka, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka a Raiffeisenlandesbank Niederösterreich-Wien AG, informovala Zuzana Kopanicová z investičnej skupiny.

Aupark
Einsteinova
ulica
počet parkovacích miest: 2 000
parkovací čas: od 10. do 21. hodiny, cez víkend od 8. hodiny, vyjsť
sa dá kedykoľvek
cena parkovania: zadarmo
Neprehliadnite

Bratislavský Aupark zmení majiteľa, prejde do rúk Wood & Company za takmer pol miliardy

Dôvera bánk

„Získanie bankového financovania takéhoto objemu od klubu šiestich bánk počas pretrvávajúcej covid-krízy, kedy bolo nákupné centrum značnú dobu prakticky zatvorené, potvrdzuje dôveru bankového sektora v samotný Aupark ako prémiové retailové aktívum, ako aj v schopnosť skupiny Wood & Company dlhodobo úspešne riadiť svoje investície,“ uviedol investičný riaditeľ spoločnosti Martin Šmigura, zodpovedný za realitné aktíva na slovenskom trhu.

Pre TREND povedal, že zmeny v budove alebo v predajnom koncepte nie sú v súčasnosti aktuálne. Spolu s Unibail-Rodamco-Westfield (URW)budú pokračovať v rozvoji nákupného centra tak, aby udržali jeho pozíciu trhového lídra v segmente prémiových nákupných centier. Zapojenie externého dlhového financovania je bežným spôsobom nastavenia kapitálovej štruktúry spoločnosti. Ním sa financujú rôzne aktivity ako napríklad výstavba, prevádzka a investície do centra. Objem bankového financovania je v prípade Auparku nastavený konzervatívne.

Nákupné centrum Aupark v Bratislave-Petržalke
  • Prémiové nákupné centrum
  • Hrubá prenajímateľná plocha 59 600 štvorcových metrov s 231 obchodnými jednotkami a vyše 2 200 parkovacími miestami
  • V roku 2019 evidovalo návštevnosť 11,8 milióna ľudí.

V procese zabezpečenia financovania zastupovala skupina Wood & Company budúcich joint venture partnerov spoločnosti (Wood & Company, Tatra Asset Management, Unibail-Rodamco-Westfield). Podľa jej staršieho manažéra Miroslava Hilčíka prilákala rekordná hodnota aktíva viacero medzinárodných financujúcich inštitúcií. V procese výberu partnerov, vyjednávania podmienok financovania a vytvorenia syndikátu, zastrešenom Wood & Company, nakoniec uspeli lokálne bankové skupiny, pretože poznajú prostredie, postavenie a výkonnosť Auparku v regióne, doplnil M. Hilčík

Nákupné centrum Vivo! na Vajnorskej ulici v Bratislave, predtým Polus City Center
Neprehliadnite

Najviac nákupných centier je v Bratislavskom kraji. Budúcnosť je spolupráca s e-commerce

 

Podpora ekonomiky

Syndikát šiestich financujúcich bánk zastupovala v roli aranžéra úveru Erste Group Bank AG. Spolu s ostatnými piatimi bankami potvrdila ochotu bankového sektora naďalej podporovať kvalitné projekty v období, keď sa ekonomika v regióne vracia k oživeniu, uviedol k obchodu výkonný riaditeľ RE Finance v Erste Group Bank AG Marko Brekič.

Akvizíciu nákupného centra Aupark od spoločnosti URW oznámila Wood & Company spolu so svojím joint venture partnerom Tatra Asset Management koncom apríla tohto roka. Cena transakcie predstavuje 450 miliónov eur, pričom kupujúci k dnešnému dňu získali 60-percentný podiel a zostávajúcich 40 percent sa prevedie postupne v dohodnutých podieloch v rokoch 2022, 2023 a 2024. Spoločnosť URW pokračuje v správe nehnuteľnosti spolu s Wood & Company, až kým nedôjde k úplnému prevzatiu aktíva kupujúcimi.