Ceny domov v Británii pokračujú v raste aj tento mesiac. To znamená nové historické maximum, aj keď tempo rastu sa mierne spomalilo. Poukázali na to v pondelok zverejnené najnovšie údaje realitného portálu Rightmove.

Ako informoval portál, ceny domov v Británii vzrástli v júli medziročne o 5,7 percenta po 7,5-percentnom raste v predchádzajúcom mesiaci. V priemere dosiahli 338 447 libier (396 782 eur), čo predstavuje nový rekord.

Domy
Neprehliadnite

Ceny domov v eurozóne vzrástli v 1. kvartáli najvýraznejšie za vyše 14 rokov

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa ceny v júli zvýšili o 0,7 percenta po 0,8-percentnom raste v júni. Júlové tempo rastu je síce miernejšie než v júni, pre samotný mesiac júl je to však najvýraznejší medzimesačný rast cien nehnuteľností od roku 2007.

Pokračovanie rastu cien v medzimesačnom porovnaní signalizuje, že dopyt je stále vysoký, napriek tomu, že júl je prvým mesiacom, v ktorom už podpora vlády pre trh s bývaním neplatí. Podľa prieskumu Rightmove najvyšší dopyt je po veľkých priestranných nehnuteľnostiach so záhradami, čo je dôsledok pandémie. V porovnaní s júlom v predpandemickom roku 2019 sa dopyt po nich zvýšil o 39 percent.