V polovici decembra otvorili v Las Vegas po tri a pol roku výstavby areál CityCenter za 8,5 mld. dolárov, označovaný za najväčšiu stavebnú investíciu v dejinách Spojených štátov financovanú zo súkromných zdrojov.
Na 31 hektároch, kde predtým stál hotel s kasínom z roku 1968, vyrástlo medzi vodnými plochami šesť veží a nákupné stredisko od výkvetu svetových architektov. Okrem iných na ňom pracovali Daniel Libeskind, autor pôvodného návrhu na obnovu World Trade Center, Norman Foster, projektant obnovy Reichstagu v Berlíne a Cesar Pelli, ktorý navrhol veže Petronas v Kuala Lumpur.
Na projekt dohliadala firma Gensler, najväčšia a najprosperujúcejšia architektonická firma na svete. Komplex stavalo 10-tisíc ľudí, pracovné miesta poskytne dvanástim tisícom. Investormi výstavby sú MGM Mirage, druhý najväčší prevádzkovateľ kasín na svete a Infinity World, dcérska firma investičnej spoločnosti Dubai World, ktorá je v centre dubajskej finančnej krízy.
Spojenie firiem bolo prirodzené, lebo americká spoločnosť vlastní okrem iného tri hotely v Palm Jumeirah, známom dubajskom stredisku na umelom ostrove. V čase otvorenia zaznamenala americká firma za tretí štvrťrok čistú stratu 750,4 miliónov dolárov.
Areál je pozoruhodný vyspelou ekologickou technológiou, ktorá podľa investora usporí toľko energie, ako spotrebuje 7 700 rodinných domov. V strede je najvyššia stavba, 60-poschodové dvojičky hotela Aria Resort and Casino s impozantnou trojpodlažnou vstupnou halou.
Hotel má 4 004 izieb vrátane 568 apartmánov s najdrahšou cenou za noc 7 500 dolárov. V sále pre 1800 divákov sa bude od budúceho mesiaca konať šou svetoznámej montrealskej cirkusovej spoločnosti Cirque du Soleil Viva Elvis venovaná legende pop music.
Vďaka Arii a dvom menším butikovým hotelom pribudne mestu s návštevnosťou 35 až 39 miliónov turistov ročne 4 800 klasických hotelových izieb. Popri nich aj 2400 bytov kondomíniového typu, z ktorých napríklad garzónka sa pôvodne predávala za pol milióna dolárov, momentálne sa ponúka za 350 tisíc. Popri nich je k dispozícii 1405 kondomínií hotelového typu.
Výstavbu CityCenter sprevádzalo zastavenie niekoľkých veľkých stavieb, ktoré mali byť ešte vyššie ako hotel Aria. Napríklad 224-metrového Fontainebleau Resortu, dokončeného v hrubej stavbe alebo Echelonu, ktorý má byť takmer 200-metrový.
Hotely v Las Vegas, v ktorých návštevnosť v minulom roku klesla značne pod 90 percent, v súčasnosti znižujú ceny za ubytovanie. Aj v butikovom Mandarin Oriental v CityCentre lákajú hostí na akciu druhého nocľahu zdarma.
Turisticko-zábavný areál dopĺňa nákupno-zábavné stredisko Crystals, o ktorého zameraní hovorí fakt, že v ňom budú napríklad najväčšie predajne značiek Louis Vuitton a Prada v USA.
Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.