Po štyroch rokoch peripetií sa v októbri naplno rozbehla výstavba takmer 306-metrového mrakodrapu London Bridge Tower na južnom brehu Temže. Budova nad hranicou tristo metrov je na starom kontinente historická udalosť – po dokončení môže byť najvyššou v Európe.
V takom prípade, ak moskovskú Mercury City postihne osud Veže Federácie a tiež ju znížia, alebo sa výraznejšie spomalí tempo jej výstavby. V Londýne bude nový vežiak najvyšší určite.
V Európe sú už vyššie iba televízne veže. V iných častiach sveta sa v týchto výškach stavia bežne. Iba v Číne dokončujú alebo už dokončili vyše tridsať a v Dubaji vyše dvadsať veží vyšších ako bude Shard.
Črepina je druhé, populárnejšie pomenovanie budúcej vertikály, ktoré sa ujalo popri jej názve podľa najstaršieho londýnskeho mosta. Na rozdiel od slávnej Uhorky (Gherkin; 30 St Mary Axe od ateliéru Foster & Partners), ktorá stojí oproti budúcemu Shardu na druhej strane rieky, nepochádza táto prezývka od verejnosti. Vymyslel ju projektant Renzo Piano.
Ten je od postavenia parížskeho Centre Georges Pompidou v roku 1977 jedným z najznámejších svetových architektov. Vybral za dominantný materiál sklo, zvolil aj silno sa zužujúci, na vrchu zaostrený tvar budovy.
Na energeticky úspornú trojplášťovú fasádu použijú 18 tisíc ton zvlášť číreho a reflexného skla. Vďaka zvolenému sklonu sa v ňom bude nezvyčajne zreteľne odrážať obloha. Pri určitých poveternostných podmienkach sa horné poschodia z pohľadu zo zeme celkom stratia. Ihlan je okrem toho veľmi priaznivý tvar z hľadiska stability pri nárazoch vetra.
Architekt charakterizuje budovu aj ako vertikálne mesto, akými dnes vlastne objekty takýchto rozmerov bežne bývajú. Nezvyčajná nie je ani štruktúra „mesta“ – s administratívnymi priestormi v dolnej časti, luxusným hotelom v strede a bytmi na horných podlažiach. Mali by využívať pohodlie hotelových služieb. Bonusom budú kúpele na 52. poschodí s bazénom, z ktorého sa cez sklenú stenu bude núkať úchvatný pohľad na City.
Hotelová spoločnosť Shangri-La Hotels and Resorts so sídlom v Hongkongu, ktorá dosiaľ pôsobila iba v Ázii a Austrálii, si priestory pre hotel prenajala ešte v roku 2005. Skôr ako v Londýne, otvorí svoje hotelové prevádzky na budúci rok najprv v Paríži a potom vo Viedni v bývalej budove Erste Bank na Schubertringu.
Vďaka Shardu pribudne v Londýne aj atrakcia pre turistov. Štvorposchodová vyhliadková galéria zvaná piazza bude mať najvyššiu časť vo výške 244 metrov. Sedemdesiatdva poschodí budú obsluhovať aj dvojposchodové výťahy (tzv. double-deckers), ktoré sú v Európe zatiaľ raritou.
Ako termín dokončenia potvrdil developer Sellar Property Group 12. máj 2012, čo je takmer jedenásť týždňov pred začiatkom olympijských hier. Investorský spoločný podnik so Sellarom tvoria tri katarské banky aj tamojšia realitná spoločnosť. Objavili sa teda pochybnosti, či finančná kríza v Dubaji opäť neohrozí termín výstavby.
Na jeho splnenie je potrebné stavať jeden a pol poschodia týždenne. Najväčší mrakodrap na svete Burdž Dubaj pre porovnanie rástol tempom jedno poschodie za tri dni. Hrubá stavba Shardu by sa mala podľa harmonogramu ukončiť na konci budúceho roka.
Stavebná spoločnosť Mace Group skráti čas výstavby o sedem mesiacov použitím technológie, pri ktorej sa výkopové práce realizujú súčasne s montážou oceľovej konštrukcie na vopred zarazených pilótach.
Shard má stáť 468 mil. eur, pričom investor financuje aj výstavbu v najbližšom okolí. Okrem iného napríklad vykoná rekonštrukciu železničnej stanice a postaví 17-poschodovú administratívnu budovu. Spolu s priestormi v Sharde tak projekt poskytne celkovo 93-tisíc štvorcových metrov administratívnej plochy.
Celkovo by do areálu London Bridge Quarter, ktorý sa označuje za najväčší povojnový projekt obnovy mestského prostredia v Londýne, malo plynúť 1,3 mld. eur. Je to viac ako desatina z prostriedkov, ktoré sa do začiatku olympijských hier majú celkovo investovať.
Podľa údajov The London Business Tourism Group by sa malo do dopravy, infraštruktúry, na zvýšenie turistickej atraktívnosti mesta a zvýšenie ubytovacej kapacity o nových 13 300 hotelových izieb napumpovať 12,1 mld. €.
Vizualizácie - Renzo Piano Building Workshop, architects v spolupráci s Adamson Architects