V januári slávnostne otvoria tretiu najvyššiu stavbu sveta. Kantonská televízna veža a rozhľadňa tesne prekonala výšku snov - dvetisíc stôp, čo je 610 metrov. Už na Štedrý večer sa na nej zaskvela veľkolepá svetelná šou.
Holandskí projektanti z firmy Information Based Architecture navrhli vežu za 229 mil. eur. Vymyká sa spomedzi statických „ihiel“, akými zvyčajne bývajú televízne veže. V zúžení jej sieťovitého oceľového plášťa z 24 pilierov a 46 prstencov niektorí pozorovatelia vidia štíhly driek.
Ľudovo ju tak začali volať Supermodelka, čo sa predstaviteľom mesta nezdalo vhodné. Vo verejnej súťaži vybrali názov Haixin (Chaj-sin) Tower podľa názvu ulice pri veži, za čo autora návrhu odmenili v prepočte okolo 10 tisíc eurami.
Haixin Tower stojí v treťom najväčšom čínskom meste Kanton (Guangzhou) pri delte Perlovej rieky neďaleko známej, takmer štyristoročnej pagody Chigang. Je navrhnutá aj ako turistická atrakcia, ktorú by malo navštevovať 5 miliónov ľudí ročne.
Je to zhruba raz toľko ako navštívi Kanadskú národnú vežu (CN Tower) v Toronte, ktorá bola do septembra 2007 najvyššou stavbou sveta (555 m). V Kantone pre návštevníkov pripravili podstatne viac.
Najväčšou atrakciou bude vyhliadková plošina pod holým nebom vo výške 454 metrov upravená ako amfiteáter, nad ktorou vyčnieva 156-metrová anténa. Po obvode naklonenej eliptickej plošiny bude premávať kolotoč s rotujúcimi guľatými gondolami s kapacitou šesť osôb.
Nie je to však najvyššia vyhliadková plošina na svete. Tento primát má trojposchodová plošina v Šanghajskom svetovom finančnom centre, zvaná Skywalk. Bola otvorená v lete 2008 s hornou plošinou na 100. poschodí vo výške 474 metrov.
Na kantonskej veži je viacero plošín v rôznych výškach – interiérové so sklenými podlahami, vyčnievajúce niekoľko metrov z obvodu budovy.
Tie sú v súčasnosti v podobných stavbách zvyčajné. Haixin Tower má aj exteriérové plošiny, upravené ako klimatizované záhrady.
Na najvyššiu plošinu prepravia návštevníkov bleskovo za jeden a pol minúty poschodové rýchlovýťahy alebo panoramatické, tiež poschodové, ktoré stúpajú osem minút.
V strede veže medzi 170 a 350 metrami je vonkajšie schodisko pre tých, ktorí chcú zažiť „prechádzku nebom“.
V strednej časti veže budú lákať početné ďalšie atrakcie, napríklad 4D kino. Popri nich aj reštaurácie rýchleho občerstvenia a kaviarne. Vyššie, v 417-metrovovej (84. poschodie) a 428-metrovej výške (85. poschodie) otvoria exkluzívne otáčajúce sa reštaurácie.
Hostí však vopred upozorňujú, že vzhľadom na výkyvy veže si nebudú môcť pochutnávať na polievkach. Očakávajú totiž, že pri tajfúnoch môžu byť v Kantone výkyvy až jeden a pol metrové v oboch smeroch.
Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.
Foto - Benjamin Hoffmann