Newyorská mestská rada nedávno dala zelenú budove, ktorá sa bude vynímať aj medzi takmer šesťtisíc miestnymi mrakodrapmi. Sklenej veži Tower Verre však predpísala výškový limit 320 metrov, o meter viac ako má terajšia tretia najvyššia dominanta Chrysler Building. Reagovala tým na námietky odporcov a projekt tak bude treba zredukovať o viac ako 60 metrov.

Francúzsky architekt Jean Nouvel navrhol budovu ako zrezaný ihlan s plochou podlažia pri základni 3 700 m2 a najvyšším podlažím s rozlohou 1 600 štvorcových metrov. Na druhom, štvrtom a piatom podlaží má byť vežiak prepojený s výstavnými sieňami Múzea moderného umenia, ktoré sa tým zväčšia o tretinu.

Podľa tohto využitia sa mrakodrap nazýva aj MoMA Expansion Tower. Svetoznáma inštitúcia bola vlastníkom parcely s rozlohou 5 181 metrov štvorcových a v priaznivom období v roku 2007, keď nehnuteľnosti dosahovali vrchol cien, ju predala developerskej spoločnosti Hines za 125 miliónov dolárov (85 mil. eur).

V novembri 2006 prezident Hines požiadal architekta o dve verzie projektu a rozhodol sa pre ambicióznejšiu, zverejnenú v nasledujúcom roku. Mrakodrap sa mal výškou vyrovnať Empire State Building bez antény. Po redukcii bude mať 75 poschodí a podľa niektorých zdrojov by ho mali dokončiť už v roku 2013.

Nouvelov mrakodrap pri Piatej avenue

Kritika pôvodného návrhu súvisela najmä s umiestnením budovy v časti Manhattanu zvanej Midtown medzi 53. a 54. ulicou a 5. a 6. avenue a tiež vedľa Múzea moderného umenia (MoMA). Hoci sa v tejto štvrti nachádzajú všetky tri najvyššie newyorské budovy, v bezprostrednom okolí stavby sú budovy podstatne nižšie.

Prekážal tiež kontrast mrakodrapu s blízkym neogotickým kostolom sv. Tomáša a aj tieň, ktorý by v zimných mesiacoch vrhal na Central Park. Napokon, očakávali sa dopravné problémy po zhustení premávky, keďže nie je na rohu uličného bloku, ale v jeho strede a pritiahne množstvo obyvateľov a návštevníkov.

O hoteli so sto izbami, ktorý by v ňom mal nájsť miesto nie je známe nič bližšie, rozchádzajú sa dokonca aj informácie o kategórii. Údajne však má byť až sedemhviezdičkový. Ako atrakcia je navrhnutá reštaurácia v suteréne so skleným stropom. Bude musieť obstáť v náročnej konkurencii s The Modern v múzeu, ktorá sa považuje za svetovú špičku.

Developer Hines je aktívny v 16 krajinách, okrem iného v aj v Českej republike, kde postavil rezidenčnú štvrť Malá Šárka. Pôvodne na Manhattane rátal so 120 bytmi na najvyšších poschodiach. Po veľkom úspechu svojej 15-poschodovej obytnej budovy 40 Mercer v londýnskom Soho v roku 2008, ktorú preňho projektoval J. Nouvel sa rozhodol pridať ďalších 30 bytov.

Ich cena zrejme značne presiahne 22 000 USD (15-tis. eur) za štvorcový meter, za ktoré sa ponúkajú byty v práve dokončovanom Nouvelovom dome Vision Machine pri Westsidskej diaľnici. Aj keď podľa najnovších údajov spoločnosti Prudential Douglas Elliman je to nadpriemerná cena v segmente luxusných bytov. Kategóriu bytov v Tower Verre označujú totiž ako osemhviezdičkovú.

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.

Vizualizácie - Ateliers Jean Nouvel