Developeri začínajú poskytovať zľavy aj z cien stavebných pozemkov pre rodinné domy. Ceny v Bratislave sú relatívne vysoké a pri pretlaku ponuky sa môžu stavebné parcely vo väčších projektoch predávať aj za znížené ceny – platí to najmä pre lokality na okraji hlavného mesta ako Záhorská Bystrica alebo Rusovce.

Povedal to včera Michal Roth z realitnej agentúry Lexxus na diskusnom podujatí portálu stavebne-forum.sk na tému Stavebný pozemok - bezpečná investícia? V Bratislave je podľa neho slabá ponuka samostatných pozemkov na výstavbu rodinných domov. „Roztrúsené parcely sú vypredané, prevažuje ponuka developerov, ktorí nakupovali veľké rozlohy dávnejšie a vybudovali infraštruktúru, pripravili lokalitu,“ hovorí M. Roth.

Ceny pozemkov sa nekývajú ako byty

Tento stav je podobný vo všetkých väčších slovenských mestách. Pozemkov pre rodinné domy s dobrou infraštruktúrou a dostupnosťou je nedostatok. Ceny sa šplhali dramaticky nahor, v Bratislave a okolí a 142543>Trnave v roku 2006, v Banskej Bystrici, 150399>Žiline a 141492>Nitre v roku 2007, vlani zasa v Prešove a Košiciach, ako aj v 141037>Trenčíne.

Developeri vykúpili aj niekoľko lokalít okolo Bratislavy, v tomto desaťročí sa objavili módne vlny typu Čierna voda alebo Strmé vŕšky. Ceny stagnujú, neklesajú, hoci sa tiež objavuje snaha developerov rýchlejšie rozpredať pozemky, takže podporujú predaj zľavami, všimol si M. Roth. Zákazníci však oveľa viac ako pred 2-3 rokmi preberajú. „Ak lokalita nemá dostupnosť do 30 minút a dobrú infraštruktúru, dopyt sa stratí,“ tvrdí.

Pre obyvateľov Bratislavy je kúpa pozemku podľa zástupcu Lexxusu stále alternatívou ku kúpe bytu, pretože za cenu bytu v hlavnom meste majú dom aj s pozemkom. Problém je však doprava. „Mesto nemá snahu riešiť prímestské problémy, objavujú sa prísľuby, ale postup je veľmi zdĺhavý, takže mnohí ľudia nakoniec radšej uprednostnia byt a vracajú sa do Bratislavy,“ konštatuje M. Roth.

V súčasnosti prišla podľa neho ďalšia módna vlna - 129320>dediny v Rakúsku a Maďarsku. „Ľudia si však neuvedomujú, že musia riešiť, kde budú ich deti chodiť do školy, že nevedia jazyk, že sa môžu objaviť predsudky voči nim najmä zo strany Rakúšanov,“ hovorí. „Časom sa ukáže, že to má viac nedostatkov ako výhod, cena nie je všetko.“

Ceny sú podľa jeho slov stabilné, pri pozemkoch sa neobjavujú také cenové výkyvy ako napríklad teraz pri bytoch, pretože ako komodita ich je iba obmedzené množstvo. Súčasná situácia na trhu však už nie je vhodná na špekulatívny nákup pozemkov, pretože ceny nebudú dramaticky rásť. Oplatí sa len kúpa s cieľom budúcej výstavby a bývania, myslí si M. Roth.

Pri pozemkoch na bytovú výstavbu, ktoré išli podľa neho v minulých rokoch na dračku, sa tiež už niektoré objavili na trhu. „Sú tu hráči, ktorí majú pripravené peniaze a čakajú, že ich lacno nakúpia,“ vysvetľuje zástupca Lexxusu. Väčšina developerov však bude vyčkávať na oživenie trhu a nepôjdu do straty. Budú zatiaľ rozpredávať rozbehnuté projekty a zmrazia ďalšie pripravované fázy.

Podľa Zuzany Kalmanovej z architektonického ateliéru Siebert Talaš sa treba sústrediť na domácich developerov, pretože veľká väčšina zahraničných v súčasnej kríze vyškrtla Slovensko 123906>zo svojej mapy budúcich investícií. Jeden z dôvodov je však aj slimačie tempo zmeny územných plánov a vydávania územných povolení.

Kríza je podľa Romana Talaša z rovnakej spoločnosti príležitosťou dobre sa pripraviť na budúcu výstavbu. „Netreba otáľať, treba sa pripravovať, venovať sa územným plánom. Pozemok ešte nič neznamená, tvrdo na tom treba pracovať. Až vydaním územného rozhodnutia sa pozemok zhodnotí,“ vysvetľuje. „Musíme sledovať dianie a pripravovať sa na štart. Ten, čo bude najlepšie pripravený dosiahne aj najlepší výsledok, keď sa trh opäť oživí,“ zdôrazňuje R. Talaš na podujatí portálu stavebne-forum.sk.

Ilustračné foto - Flickr