Britská investičná spoločnosť Atlas Estates so sídlom na ostrove Guernsey predala časť svojho podielu v spoločnom podniku, ktorý vlastní bratislavský realitný projekt Nové Vajnory. Podiel vo výške 28,25% vo firme odkúpil za 7 miliónov eur (zhruba 230 mil. Sk) slovenský partner britskej Atlas Estates v projekte - skupina Eastfield. Po tejto transakcii sa o spoločný podnik delia rovným pomerom. Uviedol to internetový portál propertyeu.info.

Briti pustili väčšinu na vajnorskom letisku

Celá hodnota projektu je podľa Atlasu 46,5 mil. eur (1,5 mld. Sk). Nové Vajnory sa majú rozprestierať na ploche bývalého športového letiska o rozlohe takmer 88 hektárov na okraji Bratislavy. Atlas a Eastfield tu plánujú vybudovať zhruba 4-tisíc bytov a 600 pozemkov pre rodinné domy, ako aj polyfunkčné stavby. Projekt je v súčasnosti v štádiu tvorby architektonickej štúdie.

Briti pustili väčšinu na vajnorskom letisku

 

Ako pre propertyeu.info hovorí šéf Atlas Estates Quentin Spicer, „táto transakcia zvýši hodnotu celej investície a posilní strategické spojenectvo“ medzi jeho skupinou a Eastfieldom. Partneri spolu rozvíjajú aj projekt polyfunkčného komplexu a administratívneho centra v Košiciach.

Eastfield Group začala podnikať začiatkom 90. rokov, keď jej hlavný akcionár Igor Ledecký v Rusku zastupoval majiteľa českej skupiny PPF Petra Kellnera. Materská spoločnosť sídli na Cypre a spolu s I. Ledeckým sa na nej podieľajú aj ruskí investori. Na Slovensku je aktívna v nehnuteľnostiach, pestovaní, výrobe a predaji vína.

Briti pustili väčšinu na vajnorskom letisku

Prvým realitný projektom bolo odkúpenie Erdödyho paláca v centre Bratislavy od Slovenskej poisťovne. Neskôr Eastfield vstúpil do projektu zastavania vajnorského letiska, ktoré pôvodne odkúpila spoločnosť Circle Slovakia. Skupina okrem toho vlastní zhruba 100 hektárov vinohradov v Malých Karpatoch a stavia nový závod na výrobu vína pri Modre. Patria jej aj tokajské vinohrady a víno dorába aj v Rusku.

Foto – Atlas Estates, vizualizácie – Eastfield Group