Pohľad z jednej z najvyšších košických budov situovanej neďaleko centra nijako nenapovedá, že mesto čaká najväčší stavebný ruch za niekoľko desaťročí. Zatiaľ vidno ospalým dojmom pôsobiace ulice, na ktorých vari s výnimkou zimného štadióna nie je takmer žiadna nová stavba. Siluetu nedopĺňajú ani žeriavy príznačné pre mnohé slovenské mestá, ktoré by veštili ich príchod.

To všetko sa v priebehu niekoľkých mesiacov zmení. V Košiciach sa rozbehli stavebné projekty, ktoré prinesú investície za viac ako desať miliárd korún. A tie výrazne zmenia vzhľad mesta.

Čas pre Košice

Bratislava a mestá v jej okolí hlásia prakticky každý týždeň nové projekty. Na západe začína byť husto, a tak sa developeri obzerajú opačným smerom. V ich zornom poli sa po rokoch ocitlo aj druhé najväčšie slovenské mesto. Pribúdajú tu pracovné miesta, stúpa kúpyschopnosť obyvateľov, no chýbajú kapacity, ktoré by boli schopné na tento trend reagovať.

Košice čaká stavebný boom

Marián Vrábel z realitnej kancelárie G.I.C. Real hovorí predovšetkým o nedostatočnej ponuke administratívnych priestoroch vyššej kategórie. Chýbajú tiež luxusnejšie byty, pretože lepšie zarábajúcim ľuďom už prestávajú vyhovovať tradičné panelákové králikárne. Nové bytové domy zatiaľ nestíhajú pokrývať stúpajúci dopyt po bývaní.

To je podľa Juraja Antola z realitnej kancelárie Ante Reality jeden z dôvodov, pre ktoré v tomto roku v Košiciach rekordne stúpajú ceny bytov. Každý mesiac sa zvyšujú v priemere o stotisíc korún. Ďalší dôvod, menej regionálny, vidí v reakciách ľudí na správy o možnom prijatí eura. „Mnoho ľudí sa obáva všeobecného zvyšovania cien vrátane nehnuteľností, preto investujú aj do nákupu bytov,“ odhaduje.

V Košiciach chýbajú tiež hotelové kapacity vyššieho štandardu a potrebám jeho obyvateľov nestačia ani súčasné obchodné priestory. Do mesta prichádzajú developeri s novými projektmi. A aj miestni podnikatelia, ktorí dobre poznajú prostredie, sa púšťajú do nehnuteľností. Operujú pritom so sumami idúcimi do stoviek miliónov korún. Chystajú alebo už spúšťajú projekty, ktoré v horizonte troch až piatich rokov prinesú nové administratívne priestory, obchody, zopár hotelov a takmer tisícku nových bytov.

Košice čaká stavebný boom

 

Kliknutím získate väčší obrázok.

Noví osloboditelia

„Konečne sa začína stavať. Mesto už potrebuje okrem starých aj nové budovy,“ hovorí Marta Bohušová z Úradu hlavného architekta mesta. Týmito slovami reaguje aj na časté ponosy Košičanov, že nové stavby budú v príkrom kontraste so starou časťou mesta, ktorá sa ich vplyvom vizuálne znehodnotí.

Najfrekventovanejšie sa tieto obavy spomínajú v súvislosti s projektom výstavby 81300 target=blank>Auparku, ktorý má stáť na Námestí osloboditeľov. Myslí si, že sú zbytočné, pretože aj výšková stavba Auparku je navrhovaná tak, aby nebránila v priehľadoch hlavných priestorov historického jadra mesta. Ako ukazuje na mape Košíc, práve priestor tohto námestia a časti mesta, ktoré spájajú jeho historickú časť s priľahlým sídliskom Terasa, prejdú najväčšími architektonickými zmenami.

Na námestí má v podobe Auparku do roku 2010 vyrásť nákupno-zábavné centrum ukončené 16-poschodovou výškovou budovou. Do tohto projektu chcú jeho realizátori, firmy HB Reavis Group a Unibail-Rodamco investovať zhruba tri miliardy korún.

Hneď vedľa sa už pod taktovkou košického podnikateľa Júliusa Rezeša a finančnej skupiny J&T rozbieha 95983 target=blank>rekonštrukcia hotela Slovan. Zhltne približne 700 miliónov korún. Za ne sa má hlavne zvýšiť úroveň poskytovaných služieb hotela, pribudnú obchodné priestory a parkovací dom.

Košice čaká stavebný boom

Aj druhú časť námestia majú doplniť hotely. Jeden pod názvom 99473 target=blank>Superior postaví spoločnosť Mecom vlastnená rodinou košického podnikateľa Štefana Melníka. Ten už v centre mesta prevádzkuje hotel Bristol. Ďalší hotel postaví investor v priestoroch ošumelého Kongresové centra, ktoré odkúpil od talianskych podnikateľov. Jeho meno zatiaľ nie je známe. Primátor mesta František Knapík TRENDU povedal, že má ísť o rakúsku firmu s hotelovou sieťou.

Do výstavby oboch hotelov majú investovať dokopy jeden a pol až dve miliardy korún.

Staré spája nové

V blízkosti zimného štadióna štartujú ďalšie developerské projekty. Výškovú budovu, niekdajšiu centrálu skrachovanej Priemyselnej banky, ide jej súčasný vlastník spoločnosť VSH development modernizovať za zhruba 500 miliónov korún, potvrdil jej konateľ Ľubomír Reľovský.

Po úprave má doplniť ponuku kancelárskych priestorov. VSH development patrí do skupiny firiem kontrolovaných podnikateľom Jiřím Muškom. Ten napríklad vlastní kontrolný balík akcií aj v cementárni Východoslovenské stavebné hmoty nachádzajúcej sa niekoľko desiatok kilometrov od Košíc.

Pár desiatok metrov ďalej na Floriánskej ulici vyrastie v priestoroch bývalého košického pivovaru polyfunkčný komplex 88451>Cassovar. Za jednu a pol až dve miliardy korún ho postaví bratislavská developerská firma Global Group. Súčasťou komplexu budú kancelárie, obchody, luxusné byty a pravdepodobne aj kongresový hotel. O jeho existencii ešte nie je definitívne rozhodnuté. Namiesto neho možno Global Group v konečnej fáze projektu postaví budovu s ďalšími administratívnymi priestormi, nevylučuje predseda predstavenstva firmy Miroslav Marynčák. Zdôvodňuje to dopytom firiem po tomto type nehnuteľností. Väčšinu tých kancelárií, s ktorými v súčasnosti ráta developer, si už rezervovala firma T-Systems, ktorá v Košiciach zamestnáva päťsto ľudí a plánuje ďalej rásť.

Košice čaká stavebný boom

Projekt Cassovar je umiestnený na hranici historického jadra a má ambíciu prepojiť ho s priľahlým Novým Mestom. Neďaleko odtiaľ sa púšťa do rozširovania svojich priestorov obchodný dom Galéria. Náklady majú dosiahnuť zhruba 500 miliónov korún. A v blízkosti rozbieha aktivity ďalší developer, anglická spoločnosť Letterstone. Tá chce do troch rokov postaviť za zhruba dve miliardy korún polyfunkčný areál s takmer 500 bytmi, hotelom a obchodmi.

Vynovenie priestorov neobíde ani Staré Mesto. V okolí železničnej stanice chce košická firma W-Go vytvoriť ďalší polyfunkčný objekt, v ktorom bude hotel, administratívna budova a podzemné parkovisko. Stavebné práce plánuje rozbehnúť v priebehu budúceho roka a do projektu investovať približne dve miliardy korún, hovorí konateľ spoločnosti Dezider Jančík.

V severnej časti centra mesta odkúpila spoločnosť Eastfield Atlas od mesta Mlynskú baštu a pozemok na Továrenskej ulici, kde chce stavať administratívne centrum a hotel, potvrdili na Útvare hlavného architekta mesta. So zástupcami investora sa TRENDU skontaktovať nepodarilo.

Zmeniť sa má i pustnúca budova bývalého hotela Hutník. Jej majiteľom boli pôvodne talianski podnikatelia, od ktorých ju kúpila bratislavská spoločnosť Promenáda. Tá sa ju od jari tohto roka pokúša prerobiť na štvorhviezdičkový hotel. Práce na ňom chce ukončiť v budúcom roku.

Za a proti

Stavebný boom, ktorý sa v Košiciach rozbieha, Mira Sedláka zo spoločnosti HB Reavis neprekvapuje. Okrem už známych dôvodov príchodu investorov – napríklad zlepšujúcej sa ekonomickej situácie – spomína aj zaujímavú spádovú oblasť mesta. Podľa neho do nej patrí celý východ Slovenska a dokonca i časť Ukrajiny, Maďarska a Poľska. Lákavá je aj tesná blízkosť s diaľnicou prepojeným Prešovom, vďaka čomu môže vzniknúť súmestie. Ďalšie menšie Twin City, o ktorom sa hovorí napríklad v súvislosti s Bratislavou a Viedňou. A, samozrejme, atraktívny je i málo vídaný jav, ktorým sú voľné pozemky v centre mesta.

A najväčšie nevýhody? „Odbornosť úradníkov spolu s nepripravenosťou vnútornej legislatívy,“ hovorí Miroslav Marynčák zo spoločnosti Global Group. Jej polyfunkčné centrum Cassovar bolo prvým väčším developerským projektom, ktorý sa v Košiciach začal realizovať. Proces schvaľovania výstavby od samosprávnych úradníkov až po vedenie mesta bol podľa neho zdĺhavejší, ako by si vyžadovala investícia.

Ako príklad spomína vyrovnanie majetkovoprávnych vzťahov k pozemkom, na ktorých má Cassovar stáť. Pretože tieto záležitosti nemali Košice doriešené, prechádzala cez areál pivovaru cesta, ktorá patrila mestu. Investor si ju musel od mesta prenajať alebo odkúpiť. K tomu však muselo vydať súhlasné stanovisko zastupiteľstvo mestskej časti na území, ktorej sa investícia realizuje. A to aj napriek tomu, že cesta nebola jej majetkom. No poslanci mestskej časti sa schádzajú len raz za tri mesiace. To spolu s ostatnými krokmi, ktoré viedli k príprave pozemku na výstavbu zabralo Global Group vyše deväť mesiacov. Ďalší problém je dopravná infraštruktúra. M. Sedlák pripomína nedobudovanú diaľnicu, ktorá sa má podľa optimistických vyjadrení vládnych predstaviteľov dokončiť do roku 2010.

Ilustračné foto - Ivan Fleischer

Vizualizácie - Letterstone, Cassovar