Banky sú v strednej Európe stále ochotné financovať úvermi výstavbu obytných, administratívnych aj obchodných nehnuteľností. Inak je to v prípade hotelov a iba čiastočne sú pripravené úverovať skladové a výrobné haly. Nehrnú sa ani do financovania nákupu pozemkov na neskorší development.

Ukázala to štúdia spoločnosti Wilson&Partners, ktorú na realitnej konferencii CEDES v Bratislave v stredu prezentoval partner firmy Karel Doktor. Šéfka odboru financovania nehnuteľností slovenskej UniCredit Bank Gréta Slaninková vysvetľuje, že hotely sú veľmi citlivé na krízu a prudko sa im zvyšuje miera neobsadenosti.

Agresívne úverovanie sa už nevráti

Riaditeľ rovnakého odboru v Slovenskej sporiteľni Radoslav Jakab hovorí, že pri financovaní pozemkov je problém, že obdobie rozbehu projektu po kúpe pozemku sa v súčasnosti predĺžilo z dvoch-troch na 5-6 rokov. Pre banky je to príliš dlhý čas, počas ktorého musia ponechať peniaze v projekte dovtedy, kým developer z neho začne vytvárať príjmy.

Zástupca nemeckej investičnej banky Helaba Matthias Sandfort povedal, že okrem spomínaného zoznamu majú pochybnosti aj o jednoduchých bigboxových projektoch hypermarketov. „Nevidíme v tom zmysel, z hľadiska kvality a udržateľnosti skôr treba budovať galérie a modernejšie nákupné centrá,“ myslí si.

Diskutujúci sa zhodli v názore, že banky sú pri úverovaní výrazne prísnejšie, znížil sa objem úverov, ktoré sú ochotné poskytnúť, ako aj podiel výšky úveru na investícii. Čas potrebný na spracovanie žiadosti o developerský úver sa predĺžil zo 4-6 týždňov na 6 až 12 týždňov. Zvýšili sa marže bánk pri stanovovaní úrokových sadzieb a požadovaná miera predpredaja alebo predprenájmu projektu.

Agresívne úverovanie sa už nevráti

G. Slaninková potvrdzuje, že je to preto, že banky stále vnímajú zvýšené riziko investovania do nehnuteľností. „Je ťažko predpovedať vývoj, pretože aj developeri až v priebehu výstavby prehodnocujú svoje projekty. Často im nájomníci ohlásia, že pre zmenu ekonomickej situácie nemôžu dodržať záväzok prenajať si nové priestory za dohodnutých podmienok,“ uzatvára šéfka financovania nehnuteľností v UniCredite.

Generálny riaditeľ zastúpenia francúzskej Aareal Bank pre Česko a Rumunsko Jaroslav Šedivka však upozorňuje, že aj keď sa kríza skončí, podmienky úverovania sa nevrátia k „takým agresívnym schémam“, aké sa používali počas posledných 5-6 rokov. Konkurencia medzi bankami ich však čoskoro prinúti k výhodnejším podmienkam úverovania, zaznelo na tohtotýždňovej realitnej konferencii CEDES v Bratislave.

Ilustračné foto - Peter Kremský