Na Slovensku sa najviac investuje do prevádzok

Investície do nehnuteľnosti v európskych krajinách zaznamenali vo všeobecnosti vysoký rast v prvom polroku tohto roka. Realitno-poradenská spoločnosť CBRE v tomto období evidovala na Slovensku investície vo výške 470 miliónov eur, čo je medziročný nárast o takmer 33 percent. V druhom kvartáli bol rast tiež vysoký, podporil ho prevažne predaj Auparku, ktorý tvoril takmer 81 percent z celkového objemu.

V prvom polroku sa na Slovensku najviac investovalo do maloobchodných komerčných nehnuteľností (59 %), za nimi nasledovali kancelárie (20 percent) a logistické nehnuteľnosti (14 percent). Celková výška investícií do nehnuteľností v Európe sa v 2. kvartáli tohto roku vyšplhala na 70 miliárd eur. Podľa najnovších údajov CBRE je to 45-percentný nárast v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2020.

Aupark Bratislava
Neprehliadnite

Predaj bratislavského Auparku významne potiahol investovanie do nehnuteľností na Slovensku

Lucron predal maloobchodné priestory v Urban Residence

Maloobchodné prevádzky v projekte Urban Residence na Račianskej ulici v hlavnom meste Slovenska predal developer Lucron skupine firiem Coopex Hold, predtým E Store. Retail prebrala jej bratislavská spoločnosť. Cena obchodu nie je zverejnená. Podľa developera je po obchodných centrách a retailových parkoch dobrou investíciou aj ucelený koncept s precíznou skladbou retailových prevádzok, kde je vysoká hustota bytovej zástavby.

V roku 2018 podpísala mestská časť Bratislava-Nové Mesto s Lucronom Memorandum o spolupráci. Priestory pre malé obchodné prevádzky a služby boli jednou z kľúčových požiadaviek obyvateľov širšieho okolia Urban Residence v čase, keď sa ešte len rokovalo o investičnom zámere v lokalite stanice Filiálka v tejto mestskej časti.

Retail v projekte Urban Residence v Bratislave
Neprehliadnite

Retail v bratislavskom projekte Urban Residence kúpilo investičné zoskupenie Coopex Hold

Hamšíkovci v realitách uprednostňujú Banskú Bystricu

Meno slovenského reprezentanta Mareka Hamšíka je spojené okrem futbalového trávnika a lopty aj s podnikaním. Významné miesto v ňom majú aj nehnuteľnosti, napríklad priemyselný park či vlastníctvo budov v centre jeho rodného mesta Banská Bystrica.

Kaštieľ v obci Vlkanová Hamšíkovci prerábajú, aby vzniklo miesto pre svadby a iné podujatia. V Banskej Bystrici nedávno otvoril Marek Hamšík športovo-zábavný Bounce Park. Vrcholový športovec tvrdí, že obchody a biznis treba mať pod kontrolou. V budúcnosti chce aj preto žiť na Slovensku. Podnikateľské príležitosti boli aj v Bratislave, ale podľa Hamšíkovho otca Richarda by sa na ne ťažšie dohliadalo.

Marek Hamšík a jeho kaštieľ vo Vlkanovej
Neprehliadnite

Post scriptum | Marek Hamšík ako realitný investor a developer – čomu verí a v čom je opatrný

Ceny za kvalitnú obnovu budov pre Svätý Jur

V západoslovenskom meste Svätý Jur majú naraz dve budovy, ktoré získali Ocenenie za príkladnú obnovu za rok 2020. Ďalšie štyry ocenené objekty sú v Modre a obciach Studienka a Most pri Bratislave. Objekty vo Svätom Jure sú v mestskej pamiatkovej rezervácii a rekonštrukcie neboli pre majiteľov lacnou investíciou.

Prvou ocenenou je budova historickej radnice s obnovenou fasádou s eklektickou výzdobou od známej staviteľskej rodiny ov s erbom, podjazdom areštaurovanou drevenou bránou. Druhou je šľachtická kúria s renesančnou fasádou, podjazdom a vyše 500-ročnou pivnicou s prešovňou. V súčasnosti slúži ako reštaurácia, kaviareň a penzión Krone, ktorého majiteľom je spoločnosť Bencont Development.

Obnovená fasáda reštaurácie Krone
Neprehliadnite

Svätý Jur má dva domy s krásnymi fasádami. Získali cenu za obnovu

Slabé povedomie o úspornosti pri výstavbe

Ľudia si nezakladajú na tom, či bude ich rodinný dom energeticky úsporný, alebo či bude spĺňať ekologické normy. Dôležité sú pre nich čo najnižšie stavebné náklady. Takéto sú praktické skúsenosti projektantov a architektov. V júnovom prieskume Združenia výrobcov murovacích materiálov a Slovenskej komory stavebných inžinierov na vzorke 284 odborníkov to potvrdilo 77 percent z nich.

Len zhruba pätina sa vyjadrila, že ľuďom skutočne záleží na kvalitnej stavbe v energetickej triede A0, ktorá reálne spĺňa prevádzkové náklady. Len dve percentá respondentov uviedli, že ľudia chcú nadštandard, teda veľmi úsporný ekologický dom, ktorý prekročí požiadavky na energetickú triedu A0. Odborníci sa domnievajú, že mnoho stavebníkov má slabé povedomie o legislatíve platnej od januára tohto roka, kde je povinnosť stavať domy v energetickej triede A0.

Bytové domy v Petržalke-Petržalka City
Neprehliadnite

Ľuďom nezáleží na energetickej úspore domu, tvrdia odborníci. Dôležité je, aby bol lacný

Saudský miliardár predáva apartmán vo vŕzgajúcom mrakodrape

Realitný obchod prekvitá aj v kontroverznom manhattanskom mrakodrape v New Yorku známom ako „432 Park Avenue“, ktorý si získal povesť vŕzganím, zatekaním a konštrukčnými chybami.

Od pondelka je v ňom na predaj luxusný byt za 169 miliónov dolárov, čím sa dostal do rebríčka najdrahších na Manhattane. Apartmán pod strechou so šiestimi spálňami, siedmimi kúpeľňami a dvoma technickými miestnosťami sa nachádza na 96. poschodí štíhlej budovy, napísal americký denník New York Post.

Predávajúci dostal niekoľko nižších ponúk predtým, ako uviedol na trh túto nehnuteľnosť s rozlohou 767 štvorcových metrov. Saudský maloobchodný a realitný miliardár Fawaz Al Hokair ho kúpil v roku 2016 za 87,7 milióna dolárov.