Námestie západoslovenského mesta Svätý Jur v tesnej blízkosti Bratislavy sa môže pýšiť naraz dvoma budovami, ktoré získali Ocenenie za príkladnú obnovu za rok 2020 spolu s ďalšími štyrmi objektmi. Nachádzajú sa v mestskej pamiatkovej rezervácii a rekonštrukcie neboli pre majiteľov lacnou investíciou. Ceny udeľuje Bratislavský samosprávny kraj, Academia Istropolitana a Prvá stavebná sporiteľňa. Odovzdali ich v stredu 28. júla majiteľom budov.
Prvou ocenenou je budova historickej radnice s obnovenou fasádou s eklektickou výzdobou od známej staviteľskej rodiny Feiglerovcov s erbom, podjazdom a reštaurovanou drevenou bránou. Druhou je šľachtická kúria s renesančnou fasádou, podjazdom a vyše 500-ročnou pivnicou s prešovňou. V súčasnosti slúži ako reštaurácia, kaviareň a penzión Krone, ktorého majiteľom je spoločnosť Bencont Development.
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba pri tejto príležitosti povedal, že príkladne obnovené vinohradnícke domy, kúrie a iné historické stavby prispievajú k rozvoju turizmu. Asi neexistuje lepšie vyjadrenie úcty k vlastnému kultúrnemu dedičstvu ako jeho obnova a začlenenie do života, dodal J. Droba.
Odkryli renesančnú fasádu
Bývalá šľachtická kúria sa stala národnou kultúrnou pamiatkou až v roku 2008 na základe architektonicko-historického výskumu, povedal projektant obnovy – architekt Martin Vaščák. Proces obnovy trval od roku 2013 do roku 2019 v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom v Bratislave. Pôvodne mala mať obnovená fasáda „tvár“ z 19. storočia, ale pod omietkami a nátermi sa ukázala renesančná výzdoba zo 17. storočia.
Na budove je vidieť kópiu pôvodného originálu. „Na území mesta ide o prvú obnovenú renesančnú fasádu,“ uviedol M. Vaščák. Najväčší rozkvet zažíval malokarpatský vinohradnícky región práve v renesancii.
Budovu kúrie objavila investorská spoločnosť náhodou. V roku 2006 ju od mesta Svätý Jur a rôznych vlastníkov odkúpil subjekt nadviazaný na podnikateľskú skupinu Bencont Group, ktorý ju prevádzkuje. Prvú časť objektu kúpil za 2,7 milióna slovenských korún a zadnú za 1,8 milióna slovenských korún, povedal predseda Bencont Group Peter Huňor.
V prepočte cez niekdajší oficiálny kurz išlo o zhruba 90- respektíve 60-tisíc eur. Výška nákladov na stavebnú časť bola približne 2,5 milióna eur a inventár si vyžiadal investície 400-tisíc eur.
Využitie budovy na podnikanie sa ukáže
Majiteľ budovy vníma obmedzenia, ktoré so sebou prináša vlastníctvo národnej kultúrnej pamiatky. „Na druhej strane, keď to človek vezme ako výhodu a záleží mu na rekonštrukcii, tak je to trochu radosť aj pýcha, že máte kultúrnu pamiatku, ale stojí to peniaze,“ konštatoval P. Huňor.
Dodal, že po dvoch krízach, realitnej a pandemickej, sa ukáže, či je objekt životaschopný a Svätý Jur dobré miesto na podnikanie v turizme a gastrobiznise. Podľa neho napríklad treba dokončiť v meste infraštruktúru pre cyklistov.
Investície do radnice neskončili
Mesto investovalo za sedem rokov do budovy radnice vyše milión eur, z čoho 160-tisíc eur si vyžiadala len fasády, pričom 16-tisíc eurami prispelo Ministerstvo kultúry SR. Suma z mestského rozpočtu však nie je konečná. Budeme pokračovať v rekonštrukcii budovy mestského úradu, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, povedal primátor Svätého Jura Šimon Gabura pre TREND s tým, že s mestskými poslancami sú v tejto veci v zhode.
- Ceny za obnovu 2020
- Kaplnka Umučenia - Chválanská kaplnka v Studienke
- Neorenesačný dom na námestí v Modre (Vinárstvo Malík)
- Meštiansky dom na námestí v Modre (penzión My House a vinotéka Ludvik)
- Božia muka Najsvätejšej Trojice v Moste pri Bratislave
- Uličná fasáda a prejazd historickej radnice vo Svätom Jure
- Renesančná šľachtická kúria vo Svätom Jure (penzión a reštaurácia Krone)
Prameň: BSK
„V meste máme okolo 40 kamier. Počas piatich rokov budeme mať každú ulicu pod kamerovým systémom,“ reagoval primátor na otázku, či sa neobáva sprejerov, ktorí by znehodnotili fasády v pamiatkovej rezervácii. Problémy so sprejermi sú totiž v staničnom podchode.
Primátor Š. Gabura pre TASR uviedol, že treba investovať nielen do detských ihrísk a škôl či škôlok, ale aj do nadčasovejších projektov.