„Pripravujeme rekonštrukciu strechy, s ktorou sa začne v máji alebo v júni, presný termín závisí od povolení správy národného parku na letecký vývoz materiálu,“ uviedol Patrik Kolesár z TOS. Vlani na jar podal spolok žiadosť o pridelenie finančných prostriedkov z rozpočtu Ministerstva kultúry SR a koncom minulého roka získal prvú časť dotácie - takmer 140-tisíc eur.

Celková výška príspevku schváleného na rekonštrukciu tohto historického skvostu, s podmienkami danými v rozhodnutí Krajského pamiatkového úradu Prešov, predstavuje viac ako 336-tisíc eur. Súčasťou rekonštrukcie bude oprava krovu, zateplenie a výmena strešnej krytiny, oprava fasády, výmena okien, rekonštrukcia rozvodov vody, kúrenia a rekonštrukcia informačných systémov.

Kultúrne centrum

TOS ako prijímateľ dotácie sa zaviazal projekt spolufinancovať, a to buď z vlastných, alebo iných zdrojov, vo výške viac ako 50-tisíc eur. „Skladba strechy bude z kvalitných materiálov, takže záruka by mala byť minimálne 100 rokov,“ dodal Kolesár s tým, že celá rekonštrukcia bude pod stálym dozorom Pamiatkového úradu SR projektu Pro Monumenta.

V prvej polovici tohto roka plánuje TOS aj výmenu okien a vybudovanie výťahu v časti tretieho a štvrtého nadzemného podlažia. TOS podal aj ďalší projekt v celkovom objeme milión eur cez program Intereg SK/PL - slovensko-poľskej cezhraničnej spolupráce, kde práve prebieha formálne hodnotenie. Z týchto dotácií by mali vzniknúť tri múzeá. Dve v Starom Smokovci - Múzeum Jána Pavla II. a Múzeum Czaky-ház o Tatrách a tretie na Skalnatom plese v budove Encián. Venované by bolo lanovkám spoločnosti Wiesner.

„Bude to unikátne miesto na rôzne kultúrne a spoločenské podujatia, vytvoriť chceme polyfunkčný priestor,“ uviedol Kolesár. Príbeh obnovy tatranskej legendy Encián sa začal písať v roku 2011 a stále pokračuje aj vďaka podpore 2 percent z daní zamestnancov TMR a majiteľa budovy. Na rekonštrukciu prispeli v rokoch 2012–2016 celkovo sumou 35.000 eur. Ďalšie finančné prostriedky získal spolok asignáciou 2 percent z daní poukázaných od fyzických osôb z okresu Kežmarok, Poprad a Liptovský Mikuláš.

Aj ďalšie pamiatky

TOS ešte v roku 2011 spustil blog Tatranské haraburdy, ktorý upozorňoval na neutešený stav národných kultúrnych pamiatok na území mesta Vysoké Tatry. Encián bol jednou z nich. Za sedem rokov sa podarilo nadviazať na Jurkovičovu myšlienku a Encián oživiť. „Z vlastných zdrojov a za pomoci dobrovoľníkov sme tu vytvorili stabilnú základňu umenia – najvyššie položenú Galériu Encián, čitáreň Alfreda Grosza, kaviareň, kaplnku a zriadili Dom hostí TOS. Urobili sme tu veľa práce a s novou výzvou sa tento rok pustíme aj do rekonštrukcie strechy,“ dodal Kolesár.

Nádej na oživenie má pritom aj ďalšia Jurkovičova budova, stanica bývalej lanovky v Tatranskej Lomnici, kde sa nedávno uskutočnil architektonicko-pamiatkový výskum. Priestory historickej stavby postavenej podľa návrhu tohto významného architekta na medzistanici Štart, sa v súčasnosti využívajú ako reštaurácia.