Objekt v Novom Smokovci zmenil majiteľa  v lete minulého roka. Penzák vtedy kúpil ako súkromná osoba Slavko Mitráš. „Budova bola pre mňa osudová. O jej kúpu som sa zaujímal pred desiatimi rokmi, teraz sa naskytla príležitosť a rozhodli sme sa ju využiť,“ hovoril pre TREND Reality S. Mitráš.

Liečebňa zostane

Už vtedy hovoril, že chce nadviazať na bohatú históriu liečebne, konkrétne detaily však nevedel prezradiť. Dnes sa situácia okolo Penzáku o čosi viac vyjasnila. „Pokračujeme v príprave projektu. Chceme v ňom obnoviť funkciu liečebného domu,“ naznačuje vlastník.

Podľa jeho slov by pre potreby liečebne malo byť vyčlenených okolo 150 lôžok. „Určite by sme boli radi, keby to bola celá kapacita, ale uvidíme ako sa to vyvinie,“ hovorí S. Mitráš. Dnes má Penzák kapacitu 230 lôžok, úpravy však predpokladajú jej rozšírenie. Aká bude nová kapacita, vlastník nevedel spresniť.

„So stavebnými prácami by sme chceli začať budúci rok. Aktuálne riešime problém s pozemkom, keďže pri budove by sme radi postavili aj parkovací dom, čo vyžaduje aj zmenu územného plánu,“ objasňuje S. Mitráš. Nové zariadenie by malo mať minimálne trojhviezdičkový štandard.

Pustne šesť rokov

Liečebňu začali stavať ešte v roku 1917 a verejnosti bola sprístupnená až o sedem rokov neskôr. Stavbu navrhol architekt Milan Michal Harminc, ktorý projektoval aj bratislavský hotel Carlton. V čase otvorenia išlo o jedno z najmodernejších sanatórií v celej strednej Európe.

Legendárnu tatranskú liečebňu chcú začať rekonštruovať budúci rok

Pohľad na budovu Penzáku z južnej strany. Zdroj: Wikimedia/Jozef Kotilič

V priebehu dvadsiateho storočia liečebňa niekoľkokrát zmenila majiteľa a potom výrazným spôsobom doplatila na závislosť na poistencoch zdravotných poisťovní, čo sa naplno ukázalo v roku 2012. Práve v tomto roku Penzák zatvorili a odvtedy pustne.