Píše sa rok 1891 a Nový Smokovec zažíva zlaté obdobie. Liečebné metódy lekára a zakladateľa osady Mikuláša Szontágha sa ukazujú ako prelomové a do jeho liečebných domov prúdi čoraz viac pacientov. Aj to ho posmeľuje k tomu, aby v rámci kúpeľnej promenády vybudoval aj hotel.

Vo švajčiarskom štýle

V uvedenom roku tak začínajú stavebné práce na hoteli Európa. O jeho architektonické stvárnenie sa postaral Anton Müller. Architekt, ktorý sa narodil na Morave, mal s projektovaním horských stavieb skúsenosti. Istý čas pôsobil v Korutánsku, od roku 1872 na Spiši, kde sa podpísal pod desiatky stavieb.

Storočný tatranský skvost chátra, majiteľ ho predáva za milión eur

Hotel Európa na dobovej pohľadnici. Zdroj: Wikimedia

S jeho prácou mal M. Szontágh skúsenosti. Architekt, ktorý sa neskôr venoval aj staviteľstvu, mu postavil napríklad Sanatórium Branisko. Aj v prípade nového hotela využil A. Müller švajčiarsky štýl. Na okraji kolonády postavil štvorpodlažnú budovu s rezbárskou výzdobou.

Hotel, ktorý niesol meno Európa, slávnostne otvorili v roku 1894. V budove bolo okrem 60 izieb situované aj riaditeľstvo kúpeľov, ordinácia doktora M. Szontágha, jeho chemické laboratórium či poštový a telegrafný úrad.

Storočný tatranský skvost chátra, majiteľ ho predáva za milión eur

Hotel Európa na dobovej pohľadnici. Zdroj: Wikimedia

Hotel sa premenil na vstupnú bránu do kúpeľov a túto pozíciu si udržiaval desaťročia. „Hotel však postupom rokov prestal vyhovovať požiadavkám návštevníkov,“ hovorí pre TREND Reality bývalý riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý. Ako jeden z mnohých nedostatkov uvádza absenciu sociálnych zariadení na izbách. „Toalety boli spoločné len na chodbe,“ približuje P. Chudý.

Bez investícií

Keďže výraznejšie investície sa hotelu vyhýbali, majitelia len znižovali zaradenie ubytovacieho zariadenia. Keď už nelákala na ubytovanie ani nižšia cena a zariadenie malo žalostne malú obsadenosť, Európu zavreli.

Stavba, ktorá bola v roku 1963 zaradená medzi kultúrne pamiatky, je tak roky zatvorená. „Menili sa v nej majitelia, vždy však narazili na priestorový problém,“ hovorí P. Chudý. Ako príklad uvádza zámer, ktorý chcel pri hoteli postaviť parkovací dom s apartmánmi a vyriešiť tak problém s parkovaním. „Majiteľ sa obrátil s požiadavkou na odkúpenie pozemkov, tento plán mu však poslanci odmietli schváliť. Problémom bolo to, že okolo hotela by prístavbou nebolo dostatok zelene. “ vysvetľuje P. Chudý.

Storočný tatranský skvost chátra, majiteľ ho predáva za milión eur

Hotel Európa v Novom Smokovci. Zdroj: TREND Reality

Majiteľom budovy je podľa katastra spoločnosť Hotel Alfa, ktorá patrí do portfólia podnikateľa Slavka Mitraša. Je to ten istý podnikateľ, ktorý pred pár týždňami kúpil neďalekú budovu bývalého Odborného liečebného ústavu respiračných chorôb. „Projekt má stavebné povolenie, rozhodol som sa však venovať obnove Penzáku. Aj preto je Európa na predaj,“ vysvetľuje pre TREND Reality S. Mitraš. 

Ďalší osud stavby je nateraz otázny. Hotel ponúka aktuálny majiteľ cez realitné kancelárie na predaj. Za 123-ročnú kultúrnu pamiatku pýta 890-tisíc eur. „Kúpou hotela v Novom Smokovci získate nielen romantickú budovu z čias rakúsko-uhorskej monarchie, lokalizovanú v srdci najmenších veľhôr sveta, ale aj kus histórie, čo je trvalá hodnota, ktorú je len ťažko vyčísliť peniazmi,“ píše sa v inzeráte.

Storočný tatranský skvost chátra, majiteľ ho predáva za milión eur

Hotel Európa v Novom Smokovci. Zdroj: Google Street View

Lákadlom má byť aj to, že na jeho rekonštrukciu existuje vypracovaný projekt. „Vlastník nehnuteľnosti si dal vypracovať stavebný projekt na 16 samostatných luxusných apartmánov s možnosťou parkovania buď na otvorenom parkovisku, alebo v parkovacom dome s obytnou apartmánovou nadstavbou,“ píše v inzeráte majiteľ. Hotel čaká na nového majiteľa už mesiace, je otázne či a kedy ho vôbec nájde.

Tatranské realitné boľačky

V priebehu letných prázdnin TREND Reality každý týždeň prinesie príbeh jednej tatranskej stavby, ktorá má svoje najlepšie časy za sebou a márne čaká na reštart. Ak máte nejaké fotografie dnes zatvorených budov v Tatrách, prípadne sa chcete o svoje skúsenosti či zážitky z nich podeliť, kontaktujte nás na e-mailovej adrese [email protected]