Keď v roku 1895 otvárali Kúpeľný dom v Tatranskej Lomnici, rakúsko-uhorské média boli nadšené. A nielen oni. Podľa historika umenia Maroša Semančíka sa novinári pred 120 rokmi predháňali v chválach. „Je to dlhá kúpeľná budova, ktorú možno v každom ohľade nazvať vzorovými kúpeľmi, lebo v nich použili všetky najnovšie výdobytky z tejto oblasti,“ znelo hodnotenie v dobovej tlači.
Pýcha Tatier
Pochválne sa o novej dominante Tatranskej Lomnice vyjadril aj arcivojvoda Fridrich Habsbursko–Těšínsky, ktorý zariadenie navštívil hneď po jeho otvorení. „Kúpeľný dom by mohol platiť ako vzorový a Uhri by už nemali viac dôvod navštevovať cudzinu, lebo vonku by nenašli takto zariadený vodoliečebný ústav,“ povedal vtedy podľa historika M. Semančíka.
Kúpeľný dom na dobovej pohľadnici z roku 1901. Zdroj: Wikimedia/Stengel and Co.
Samotnú stavbu začali realizovať v roku 1894 z iniciatívy ministra pôdohospodárstva grófa Andrása Bethlena podľa projektu budapeštianskeho architekta Vilmosa Rupperta. Podľa M. Semančíka išlo v tom čase o najväčšiu budovu vo Vysokých Tatrách a jej architektúra bola príznačná pre obdobie neskorého historizmu, voľne kombinujúceho symbolické architektonické formy kúpeľných aj palácových stavieb.
Súčasťou domu bol napríklad prvý krytý bazén v Tatrách i dvojica päťizbových bytov pre správcu i lekára. „Kúpeľný dom bol vybavený najmodernejším zariadením s uplatnením všetkých najnovších výdobytkov podľa podobných nemeckých liečebných ústavov. Liečili sa tam dýchacie, nervové choroby ale aj napríklad škrofulóza, cukrovka, morfinizmus,“ približuje historik.
Zdevastovaný
Ďalšie desaťročia ťaží liečebné zariadenie zo svojej nadčasovosti. Vyhýbajú sa mu však výraznejšie investície a už v osemdesiatych rokoch minulého storočia potrebuje výrazné investície. Najbližších 30 rokov sa ich však nedočká. Nádej prichádza tesne pred krízou, kedy spoločnosť Property Holding predkladá úradom zámer na prestavbu a rekonštrukciu celého objektu. Vzniknúť mal Hotel Kúpeľný dom.
Kúpeľný dom v roku 2011. Zdroj: omestach.sk
Keďže budova bola v žalostnom stave, jej majiteľ predpokladal búranie jej veľkej časti. „Rekonštrukcia bude pozostávať z asanácie časti nevyhovujúcich priestorov oboch krídiel, centrálna časť bude zrekonštruovaná. Súčasne bude realizovaná nová prístavba ubytovacieho zariadenia,“ písal investor v zámere z roku 2007.
Celkovo mal nový Kúpeľný dom ponúknuť 83 apartmánových jednotiek v novej časti a ďalších 13 v starej časti. Investor vyčíslil výšku investície na 200 miliónov slovenských korún. So stavebnými prácami sa malo začať v roku 2009, otvorenie bolo naplánované pred začiatkom zimnej sezóny 2011/2012.
Neustále odkladanie
Termín sa však neustále prekladal. Dôvodom nebola len kríza, ale aj rokovania s pamiatkarmi. Dohoda bola na svete 2011. Aspoň tak denník Korzár presviedčali obe strany. „Obnovu sme rozdelili na dve etapy. Prvou bude centrálna vstupná a bazénová časť,“ uviedla pre noviny mesta Vysoké Tatry Mária Poláková, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Prešove.
Aktuálny stav Kúpeľného domu v tatranskej Lomnici. Zdroj: Modrá lanovka
„S prácami chceme začať čo najskôr. Pracujeme na návrhoch už niekoľko rokov. Musíme byť opatrní, aby sme zachovali všetko v pôvodnom ráze. Priali by sme si, aby sa už o rok táto dominanta týčila v centre Tatranskej Lomnice, na turistov,“ hovoril v roku 2011 pre denník Ján Turčan, zástupca investora.
Už o dva roky však bolo všetko inak. Realizáciu spochybnil samotný primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. „Kúpeľný dom bol tiež na veľmi dobrej ceste. Avšak dnešné pomery sú už iné. Skupina podnikateľov investovala v oblasti Nízkych Tatrách a nie tu. Zabezpečovacie práce prebehli, stavebné konanie je pomaly na konci, ale pokiaľ viem, tak sa táto realizácia buď schválne odsúva, alebo v prípade výhodnej ponuky by sa dom dostal do rúk iného majiteľa,“ povedal primátor.
Aktuálny stav Kúpeľného domu v tatranskej Lomnici. Zdroj: Modrá lanovka
A nebol ďaleko od pravdy. Projekt sa objavil v ponuke realitných kancelárií. Vlastník sa však nemenil. Pred troma rokmi došlo k asanácii bočných krídel a renovácií centrálnej časti. Kúpeľný dom je tak zakonzervovaný a čaká na lepšie časy.
Majiteľom pozemkov i samotnej stavby je od konca roka 2012 spoločnosť Amalca Development. Až do januára minulého roka bola jediným akcionárom cyperská spoločnosť. Kto je dnešným akcionárom je neznáme. Spoločnosť je však personálne na bývalého majiteľa pozemkov, spoločnosť Property Holding. Oficiálny vlastník nemá internetovú stránku ani žiadny kontakt. Aj preto sú ďalší osud zahalený tajomstvom.