Keď v lete tohto roka prišiel developer Corwin s návrhom postaviť v bývalom priemyselnom areáli firmy Palma-Tumys prvú drevenú výškovú budovu na Slovensku, vyvolalo to pozornosť. Projekt, ktorý by mal priniesť viacero zelených riešení, sa teraz prehupol ďalšej fázy. Developer vstúpil do procesu posudzovania jeho vplyvov na životné prostredie-EIA. Finálna podoba tohto územia je však stále zahmlená a v nedohľadne.
Z nedávno zverejneného zámeru EIA vyplýva, že Corwin chce na mieste bývalej fabriky na výrobu rastlinných olejov postaviť administratívne a verejné priestory za približne 50 miliónov eur. Začiatok výstavby je naplánovaný na koniec roka 2022 a jej ukončenie na koniec roka 2025.
Výškové drevostavby aj na Slovensku? Možno vyrastú v projekte Palma
Otázny harmonogram
A práve v termínoch projektu je najviac otáznikov. Kým sa developer k výstabe dopracuje, musí prejsť ešte prekážkami ako sú zmena územného plánu hlavného mesta, čo nie je jednoduchý ani rýchly proces. Priznáva to aj v nedávnom rozhovore pre TREND primátor Bratislavy Matúš Vallo. Dodáva však, že proces sa už bude zrýchľovať po odstránení istých byrokratických prekážok.
Investor v projekte Palma musí podať podnet na zmenu Územného plánu hlavného mesta na podklade prerokovanej urbanistickej štúdie. Teraz je vo fáze návrhu zadania urbanistickej štúdie. Hoci sa v minulosti hovorilo o začiatku výstavby v roku 2022, teraz je už developer k termínom opatrnejší.
„Vzhľadom na fakt, že nedokážeme predvídať dĺžku povoľovacích konaní, ktoré sú ešte pred nami, sa termín začatia výstavby nedá vopred ani odhadnúť,“ informuje Filip Gulan, manažér rozvoja projektov Corwin.
Verejná prezentácia
Na konci novembra sa uskutočnila verejná prezentácia procesu obstarávania územnoplánovacej dokumentácie pre Urbanistickú štúdiu areálu Palma. Corwin na nej predstavil návrh zadania urbanistickej štúdie. Tá by mala v budúcnosti overiť možnosti revitalitácie tohto brownfieldu a následne by mala byť podnetom na zmenu územného plánu.
A práve jeho zmena môže trvať veľmi dlho. Podľa informácii TRENDu mestská časť Nové Mesto nie je úplne nadšená z plánov developera, i keď navonok sa jej predstavitelia tvária, že sú so zámerom stotožnení. Diskusia na prezentácii bola podľa našich zdrojov búrlivá.
„Prezentácia i diskusia k nej, formou otázok cez chat v aplikácii Zoom, prebehla kultivovane a v odbornom duchu. Zodpovedané boli všetky otázky verejnosti,“ tvrdí Ján Borčin z komunikačného oddelenia mestskej časti Nové Mesto.
Mestská časť podľa neho oceňuje snahu investora transformovať bývalý priemyselný areál na zástavbu mestského typu. „Určite však očakávame, že súčasťou projektu budú aj služby pre už bývajúcich miestnych obyvateľov,“ dodáva J. Borčin. Práve zahusťovanie tejto oblasti mesta môže prekážať starousadlíkom, ktorí sa boja najmä zvýšenej dopravy na už aj tak preplnenej Račianskej ulici.
Aj preto by Nové Mesto privítalo od developera viacero ústupkov ako napríklad rozšírenie Račianskej ulice o jeden pruh na úkor Palmy, obnovu nadchodu pri ZŠ Odborárska cez trať, vybudovanie svetelnej križovatky, novej cyklotrasy či prekrytie zastávok električiek.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?