Priemyselný areál v bývalej fabrike na olej Palma-Tumys na Račianskej ulici so svojim dominantným silom predstavuje typický brownfield čakajúci na pretvorenie v prospech nových, úplne odlišných funkcií. Na tomto mieste by mali vyrásť byty, kancelárie, ale aj verejné priestory vrátane zelene a ponuky služieb.

Developerská spoločnosť Corwin sa teraz cez prieskum spýtala aj obyvateľov priľahlých lokalít, ktoré funkcie by v tomto priestore videli najradšej. Jeho budúcu podobu zároveň pripravuje v spolupráci s architektonickým a urbanistickým štúdiom Gehl Architects z Dánska.

To všetko znie sľubne. Dánski architekti sa totiž už podieľali napríklad na revitalizácii Times Square v New Yorku, prerobili areál a okolie bývalého pivovaru Carlsberg v Kodani a podieľali sa na výstavbe smart štvrte Aspern Seestadt vo Viedni. Bratislavská „Palma City“ by sa teda mohla priradiť k úspešným projektom svetovej úrovne.

Areál podniku Palma na Račianskej ulici.
Neprehliadnite

Z areálu Palmy budú byty a kancelárie. Corwin plánuje aj verejný priestor

Priestorové problémy 

Bratislava má problém rozširovať sa, lebo ju limitujú najmä Malé Karpaty na severe a priemyselná zóna podniku Slovnaft na juhovýchode. Preto developeri stále hľadajú nové miesta na výstavbu v rámci samotného mesta. Pritom voľných plôch už nie je veľa a snaha zahusťovať sídliská naráža na odpor verejnosti aj mestských častí.

To sú dôvody, prečo majú viacerí stavebníci na muške revitalizáciu industriálnych areálov – brownfieldov. Na začiatku tohto roka Bratislava  zverejnila štúdiu browfieldov , kde sa spomína, že v meste je až 132 takýchto území, ktoré dovedna zaberajú 630 hektárov. To je potenciál, ktorý láka developerov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa