V októbri minulého roka developer Corwin kúpil areál Palmy v Bratislave od finančnej skupiny Slavia Capital. Areál zastavil výrobu v roku 2013 a objekty na Račianskej ulici v Novom Meste odvtedy pustli.

Celý areál pozostáva z 19 stavieb. Výmera pozemkov je takmer 56-tisíc štvorcových metrov, pričom zastavaná plocha presahuje 14-tisíc m². V areáli sa ale už priebežne búralo, približne 5 000 m² z objemu budov išlo počas rokov k zemi.

Silo zostane

Dominantným prvkom areálu je bývalé silo. Developer a dánsky ateliér Gehl Architects chcú zachovať túto stavbu a nájsť pre ňu nové využitie aj po premene areálu na nový rezidenčný, administratívny a verejný priestor. Ten má ambíciu stať sa novým lokálnym centrom tejto časti mesta s rôznorodými funkciami.

„Štúdia rozvoja územia stále prebieha. Už dnes však môžeme potvrdiť, že silo v nej zohráva dôležitú úlohu. V tejto chvíli je predčasné povedať, akú konkrétnu funkciu bude plniť. Táto špecifická industriálna stavba si však zaslúži, aby bola aj napriek svojej masívnosti a komplikovanej vnútornej dispozícii zachovaná a v budúcnosti sa z nej stal významný ikonický priestor v Bratislave,“ hovorí Erik Fusík, projektový manažér Corwinu.

Nevylúčil pritom, že nové využitie by mohli nájsť aj niektoré ďalšie objekty, ktoré sa v značne zdevastovanom bývalom podniku ešte nachádzajú.

„Všetko bude 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa