Komplex má vzniknúť rekonštrukciou opustených budov na konci Dúbravky v lokalite nazývanej Dúbravská Hlavica. Jeho história sa začala písať ešte v roku 1984, kedy sa budovy začali stavať ako pioniersky tábor, ktorý bol nakoniec otvorený o tri roky neskôr.

Desať rokov zatvorené

V areáli vznikli štyri stavebné objekty – ubytovacia a spoločenská časť, energoblok a samostatne stojací dom. Okrem nich vznikol v komplexe aj prírodný amfiteáter či športové ihriská. Aj keď bola stavba koncipovaná ako pioniersky tábor, svojmu účelu slúžila len krátky čas. Neskôr bol komplex využívaný ako hotel Alfonz či rekreačno-vzdelávacie centrum Sales – Don Bosco Saleziáni.

Od roku 2008 je však areál zatvorený a chátra. V roku 2012 predložila spoločnosť Helios International dúbravskému zastupiteľstvu plán prestavať komplex na centrum pre seniorov. „V tomto projekte by sme chceli dosiahnuť 145 lôžkovú kapacitu zariadenia, ktoré by sa skladalo zo zariadenia pre seniorov (30 miest), domova sociálnych služieb (55 miest), špecializovaného zariadenia (50 miest) a penziónu (10 miest),“ uviedol na zastupiteľstve koncom roka 2012 zástupca investora Mikuláš Hajtáš.

Opustený komplex na konci Dúbravky prestavajú na Alzheimer centrum

Vizualizácie komplexu pre seniorov Zdroj: Griffin

Vtedy hovoril, že otvorenie projektu je naplánované na rok 2014. Plány sa však nepodarilo dodržať. Medzičasom sa pritom vymenil majiteľ pozemkov. Od roku 2015 ich vlastní spoločnosť Griffin. Aj tá sa však prihlásila k realizácii pôvodného zámeru. „V zariadení bude miesto pre 147 klientov, ráta sa aj s vytvorením približne 90 pracovných miest najmä pre opatrovateľský personál, ale i pracovníkov pre stravovacie a sociálne služby, správu a administratívu,” informoval pred rokom TASR projektový manažér Peter Zachariáš.

Už vtedy mala začať prestavba komplexu, ktorý mal svoje brány otvoriť na prelome rokov 2017/2018. Aktuálne pritom majiteľ areálu hovorí o novom investorovi. Do projektu sa rozhodli vstúpiť fondy spoluspravované spoločnosťou Credit Value Investments (CVI), ktorá sa na Slovensku zviditeľnila vstupom do siete športových potrieb EXIsport.

Miliónový projekt

Detaily vstupu investora neboli zverejnené, má pritom ísť o investíciu vo výške „niekoľkých miliónov“. Len pre ilustráciu, keď v júli 2016 predkladala spoločnosť Griffin zámer prestavby komplexu, hovorilo sa o predbežných nákladoch na úrovni 3,2 miliónov eur bez DPH.

„Veríme, že s pomocou CVI sa nám podarí zrealizovať unikátny ucelený projekt zariadenia, ktorý berie do úvahy často opomínaný sprievodný jav postupujúceho veku seniorov, ktorým sú zdravotné komplikácie často vyžadujúce 24-hodinovú odbornú starostlivosť, a to najmä pri diagnóze Alzheimerovej choroby,“ uviedol pri tejto príležitosti Peter Grom, konateľ spoločnosti Griffin.

„Je nám potešením podporiť spoločnosť Griffin pri budovaní a prevádzkovaní komplexného zariadenia starostlivosti o seniorov a pacientov s Alzheimerovou chorobou. Sme presvedčení, že projekt dokáže v maximálnej miere uspokojiť potreby svojich klientov,“ povedal Radoslav Tausinger, výkonný riaditeľ CVI, zodpovedný za Českú republiku a Slovensko.

Projekt zastrešený neziskovou organizáciou Dúbravská oáza pokoja a oddychu počíta s kapacitou 147 lôžok a popri penzióne pre seniorov vytvorí špecializované zariadenie pre klientelu s diagnózou Alzheimerovej choroby, domov sociálnych služieb, agentúru domácej ošetrovateľskej starostlivosti, regeneračno-rehabilitačné centrum či denný stacionár.

Opustený komplex na konci Dúbravky prestavajú na Alzheimer centrum

Vizualizácie komplexu pre seniorov Zdroj: Griffin

Areál má vzniknúť úplnou rekonštrukciou ubytovacích blokov a spoločenskej časti nevyužívaného komplexu budov rozprestierajúceho sa na ploche 21 401 štvorcových metrov.

Credit Value Investments spolka z ograniczona odpowiedzianoscia sp.k. je nezávislá firma so sídlom v Poľsku, ktorá pôsobí v spolupráci s Noble Funds ako profesionálny investičný manažér poľských uzavretých investičných fondov. Spoločnosť spravuje investičné fondy, ktoré investujú do firemného dlhu s rôznymi profilmi úverového rizika a spravuje aktíva v celkovej hodnote viac ako 1,2 miliardy eur.