Český Finep predstavil na vrchole realitného boomu v lete 2008 po ružinovskej Jégého aleji druhý slovenský projekt. Komplex Pod záhradami situovaný na pozemku pri predajni Lidlu medzi Saratovskou a ulicou Pod záhradami v bratislavskej Dúbravke mal priniesť 133 bytov, administratívu a služby v troch objektoch s výškou tri, deväť a desať podlaží.

Výstavbu plánoval spustiť už v nasledujúcom roku. Územné rozhodnutie napokon získal v roku 2012. Bolo však napadnuté na súde z dôvodu nesúladu s platným územným plánom a potom, čo rozhodnutie Krajského súdu potvrdil aj Najvyšší súd, bolo územné rozhodnutie zrušené. Na základe výzvy stavebného úradu Finep projekt zmenil.

Finep oživuje ďalší projekt, v Dúbravke postaví stovku bytov

Polyfunkčný dom Na lúke - vizualizácia Zdroj: EIA / ATS Plus

Komplex po novom nazvaný Na lúke tvoria dva objekty so siedmimi nadzemnými podlažiami prepojené dvojpodlažnou podzemnou garážou, ktorej horné podlažie je čiastočne zapustené. Vonkajší priestor medzi budovami je zakrytý konštrukciou pergoly pre zeleň, pod ktorou sú ďalšie parkovacie miesta. „Obe sekcie sú vzájomne posunuté, aby eliminovali negatívne dosahy na preslnenie okolia,“ píše sa v zámere.

Celkovo prinesie 108 bytov a štúdií. V sekcii A má byť na dolných piatich podlažiach ubytovacie zariadenie so vstupom s recepciou, so 43 jednoizbovými štúdiami. Na vyšších podlažiach vzniknú štyri jednoizbové byty, desať dvojizbových a jeden štvorizbový byt. Na čiastočne zapustenom podzemnom podlaží sú naplánované dva komerčné priestory pre kaviareň a predajňu, v podzemí sú aj pivnice a garáže.

V sekcii B je navrhnutých 16 jednoizbových, 22 dvojizbových, 10 trojizbových a dva štvorizbové byty. V spoločnej podzemnej garáži je plánovaných 74 stojísk, ďalších 29 je na krytej ploche medzi sekciami a desiatka vznikne na teréne mimo objektu.

Dopravné napojenie je riešené cez existujúcu zásobovaciu komunikáciu bývalej pošty odbočením z ulice Pod záhradami. Budovu bývalej pošty vlastní developerská spoločnosť Macho Consulting, ktorá ju chce prestavať na polyfunkčný objekt s bytmi, kanceláriami, obchodmi a verejným priestorom určeným pre trhy a kultúrne podujatia.

Finep oživuje ďalší projekt, v Dúbravke postaví stovku bytov

Polyfunkčný dom Na lúke - vizualizácia Zdroj: EIA / ATS Plus

Zmenou projektu Finep znížil podlahovú plochu stavieb z takmer 12-tisíc na vyše 7,5 tisíca štvorcových metrov a počet parkovacích miest zo 186 na 113. Úplne nové je aj architektonické riešenie, ktorého autorom je pražské štúdio A.LT Architekti.

„Výraz riešeného polyfunkčného objektu je jednoduchý, používa sa jeden motív fasády... Pomerne hlboké balkóny a lodžie po celom obvode umožňujú veľkorysé vyzdvihnutie obytnej plochy bytov do exteriéru. Pergola je masívne ozelenená, jej konštrukcia je oceľová. Úprava parterov vychádza z konštrukčného rastru objektu, na osnove rastru je založený koncept návrhu záhradných úprav,“ opisuje zámer architektúru.

Finep oživuje ďalší projekt, v Dúbravke postaví stovku bytov

Polyfunkčný dom Na lúke - vizualizácia Zdroj: EIA / ATS Plus

Okrem podoby sa mení aj názov. Medzičasom totiž Strabag ohlásil zámer postaviť na pozemkoch nad Lidlom zamenených za parčík pri budove rozhlasu v Starom Meste projekt s rovnakým názvom Pod záhradami. Finep sa preto rozhodol projekt odlíšiť.

Zámer predkladá prostredníctvom spoločnosti ATS Plus. Výstavbu plánuje realizovať naraz, pričom začiatok má predbežný termín v septembri 2018 s dokončením na jar 2020. Odhadované náklady dosahujú 11 miliónov eur.