Ekonomické problémy v roku 2020 sa prejavili aj na trhu kancelárskych priestorov v celom regióne strednej a východnej Európy. Medziročný pokles počtu transakcií v tomto segmente za prvé tri kvartály sa pohyboval medzi 27 a 46 percentami. Potvrdzujú to skúsenosti spoločnosti Colliers International Group, pôsobiacej v oblasti komerčných nehnuteľností a investičného manažmentu.

Nájomcovia podľa odborníkov zaujali vyčkávací postoj. Priestory určené na kancelárske účely ponúkli na ďalší prenájom (tzv. sublease). Tým sa ešte zvýšila ponuka kancelárií dostupných na trhu.

Najdôležitejšie aktívum

Analytici Colliers International tvrdia, že nájomníci skúmajú možnosti a spôsoby, ako sa postarať predovšetkým o svojich ľudí ako o najdôležitejšie aktívum. V rámci toho ide o dodržiavanie zdravotných a bezpečnostných pokynov a k tomu prislúchajúce prispôsobovanie hlavných kancelárskych priestorov.

Michal Hoško, riaditeľ služieb pre nájomcov kancelárskych budov odhaduje 20- až 30-percentné zníženie plochy obsadených kancelárskych priestorov v najbližších dvoch rokoch. „Mnohým firmám sa osvedčilo zavedenie práce na diaľku pre zníženie nákladov na prenájom a v niektorých prípadoch cestovných nákladov. Očakávame, že spoločnosti, kde je nevyhnutná fyzická prítomnosť zamestnancov z dôvodu charakteru ich podnikania, sa pokúsia vyčleniť oddelené pracovné priestory pre menej ľudí.“

Odborníci predpokladajú, že do konca roka 2022 narastie ponuka operátorov poskytujúcich flexibilné priestory o jeden percentuálny bod. Čo sa týka priestorov ponúkaných na ďalší prenájom (sublease), tie sa majú v porovnaní s 3. kvartálom 2020 zdvojnásobiť.

Rôzne špecifiká pre rôzne mestá

Nové úrovne dostupnej plochy kancelárií sa podľa Kevina Turpina, regionálneho riaditeľa pre prieskum v strednej a východnej Európe, v jednotlivých regiónoch značne líšia z dôvodu špecifickosti daného mesta. Ide o priestor, ktorý je aktívne vo výstavbe a ktorého dodanie je plánované až do roku 2022.

„Pomerne silné dodávky nových projektov sa očakávajú v Bukurešti, Budapešti, Sofii a Varšave v roku 2021. Podľa toho, ako sa bude situácia s pandémiou vyvíjať v priebehu nasledujúcich šiestich až 12 mesiacov, môžeme očakávať určité oneskorenia v prípade projektov, ktorých výstavba sa ešte nezačala.“

Obsadenosť kancelárií v rôznych mestách Európy
Zdroj: Colliers International
Obsadenosť kancelárií v rôznych mestách Európy

Dodal, že z približne 2,1 milióna m2 v aktívnej výstavbe v celom regióne s dodaním do roku 2022 je v súčasnosti prenajatých v priemere 40 percent plochy.

Rekordná úroveň neobsadenosti?

K. Turpin ešte poznamenal, že veľa sa špekuluje o tom, že miera neobsadenosti v sektore kancelárskych nehnuteľností ako celok narastie na rekordnú úroveň. Myslí si, že vzhľadom na nadchádzajúci prírastok v ponuke a znížený dopyt, takýto scenár nemožno vylúčiť.

Vývoj neobsadenosti kancelárií
Zdroj: Colliers International
Vývoj neobsadenosti kancelárií