Keď sa laika opýtate, kto je najväčší developer na Slovensku, zrejme si spomenie na najväčšie a najzvučnejšie firmy v tomto biznise ako HB Reavis, YIT Slovakia či J&T Real Estate. Lenže v rebríčkoch, ktoré nedávno zverejnil TREND vo svojej ročenke TREND Top 2020 sa objavujú aj menej známe mená, ktoré však stoja za pozornosť.

Na snímke stavenisko počas kontrolného dňa výstavby autobusovej stanice v Michalovciach za obchodným centrom na Humenskej ceste v Michalovciach v stredu 20. mája 2020. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Developeri a stavbári sa učia stavať na niečom a nie z ničoho

Kto predáva najviac bytov

V rezidenčnom biznise sú stále silní tradiční hráči na trhu. V minulom roku najviac bytov predala firma Cresco Real Estate, ktorá ich má na konte viac ako tri a pol stovky. Tento developer v minulosti postavil veľké projekty ako napríklad Tri veže v Bratislave. Teraz má veľký rozostavaný projekt Slnečnice v Petržalke, ktorý ponúka na trh skoro tri tisícky bytov.

S odstupom niekoľkých desiatok bytov za touto firmou je Lucron Group. Tento developer predal vlani 276 bytov. Stojí napríklad za veľkým bytovým projektom Arboria v Trnave či  Vydrica v Bratislave.

Tretiu priečku obsadil developer s fínskym akcionárom predal vlani 240 bytov a môže za to najmä projekt Nuppu v bratislavskom Ružinove či Stein 2. Okrem neho stavia aj ďalšie projekty ako Rozeta či Zwirn, ktoré prinesú na trh ďalšie stovky bytov.

 Na štvrtom mieste je spoločnosť J&T Real Estate s dvoma stovkami predaných bytov. Vlani začal tento developer predávať stovky bytov v mrakodrape Eurovea Tower. Ešte viac bytov by mal v budúcnosti priniesť ich projekt Ovocné sady či Klingerka.

Medzi top desiatkou najaktívnejších staviteľov a predajcov bytov boli aj známe mená ako Penta Real Estate, Proxenta, Corwin SK či Lucron.

Kancelárie sa stále predávajú

V minulom roku ešte nebolo o koronakríze a popularite práce z domu ešte počuť, takže developeri svižne predávali aj kancelárske priestory. Najaktívnejší bol J&T Real Estate, ktorý dokončil viac ako 43-tisíc metrov štvorcových kancelárii.  Vďačí za to najmä dokončenému projektu Westend Plazza. Navyše tento developer má v pláne rozšíriť svoje administratívne portfólio o projekt y Eurovea II a East Tower pri moste Apollo v Bratislave.

Kancelárskou dvojkou je HB Reavis, za ktorým stojí jeden z najbohatších Slovákov, Ivan Chrenko. Tento developer pripravil vlani klientom 34-tisíc metrov štvorcových kancelárii najmä v novej kancelárskej veži Nivy Tower na Mlynských Nivách. Tretí najväčší developer na kancelárskom poli je Penta Real Estate, ktorá má za sebou projekty ako Digital Park alebo Rosum. Vlani však zabodovala s rozostavanými projektami Sky Park a Jurkovičova tepláreň.

Obchody a priemyselné parky

Pri obchodných priestoroch a priemyselných parkoch sa medzi top hráčmi objavujú menej známe mená realitného biznisu a navyše, nestavajú len v Bratislave. Napríklad najviac predajnej obchodnej plochy dokončila vlani spoločnosť Shopbox v Košiciach. Na konte má viac ako 12-tisíc metrov štvorcových.

Druhým najaktívnejším staviteľom obchodov bola vlani spoločnosť NC Kežmarok so skoro päťtisíc metrami štvorcovými predajnej plochy. Napokon bronzovú priečku obsadil tiež regionálny hráč- Retail Box Dunajská Streda, kde vzniklo tiež viac ako štyri tisícky metrov štvorcových obchodov.

Výstavbe priemyselných parkov zasa vlani dominovala firma P3, ktorá dokázala dokončiť plochy s rozlohou viac ako 94-tisíc metrov štvorcových. Ide prevažne o logistické parky, na ktoré je táto nadnárodná spoločnosť orientovaná. Na Slovensku má napríklad na konte veľký logistický park pri Senci.

Dvojkou na tomto poli je firma CTP, ktorá na Slovensku ponúkla vlani plochy na priemysel s rozlohou skoro 90-tisíc metrov štvorcových. Táto firma je však patrí k najväčším developerom v priemyselných parkoch v strednej a východnej Európe. Jej prenajímateľná plocha priemyselných nehnuteľností už presiahla šesť miliónov štvorcových metrov.

V prvej desiatke, i keď so značným odstupom za spomenutými firmami, sú aj hráči ako Goodman, Prologis či Arete Invest, ktorá stavia logistický park pri Novom Meste nad Váhom.