Pre investorov v sektore komerčných nehnuteľností je dnes zaujímavá iba každá tretia investícia. Aj to je dôsledok pandémie koronavírusu a súvisiacich ekonomických obmedzení. 

Pritom rok pred tým bola atraktívna viac ako polovica investícií a v roku 2016 to bolo až 60 percent projektov na trhu, uvádza štúdia zameraná na globálny trh s nehnuteľnosťami, ktorú pripravila medzinárodná právnická kancelária CMS. Začiatkom tohto roku realitní experti očakávali, že sektor komerčných nehnuteľností bude v znamení ďalšieho rastu. Chystali sa ďalšie investície do rôznych druhov nehnuteľností, inovácie a snaha budovať udržateľnejšie prostredie, ktoré nemá negatívne dôsledky na životné prostredie.

„Len málokto by predpovedal, ako rýchlo sa svet a globálna ekonomika v dôsledku pandémie zmenia. Milióny ľudí na celom svete stále nepracuje z kancelárie, ale z domu. Obzvlášť postihnuté sú sektory ako maloobchod či cestovný ruch,“ hovorí Michal Huťan, partner a vedúci real estate tímu CMS Slovensko.

Pesimizmus na vzostupe

Podľa výsledkov štúdie je pesimizmus v sektore komerčných nehnuteľností na vzostupe. M. Huťan zároveň tvrdí, že trh s kanceláriami nie je „mŕtvy“, ale firmy a developeri sa musia naďalej prispôsobovať meniacim sa okolnostiam a novým spôsobom práce. „Dá sa očakávať, že nájomné neklesne tak prudko, ako tomu bolo počas poslednej globálnej finančnej krízy.“ vysvetľuje .

Autori štúdie pripomínajú, že ešte na začiatku tohto roku mohla z domu celosvetovo pracovať asi desatina zamestnancov. Po vypuknutí pandémie sa situácia dramaticky zmenila. „Ako hovoria výsledky prieskumu, dnes ostane počas jesenných mesiacov pracovať z domu asi polovica zamestnancov. Všetko ale bude závisieť od aktuálneho vývoja pandémie,“ hovorí M. Huťan.

homeoffice
Neprehliadnite

Práca z domu má naďalej zelenú. Rozumné firmy z nej profitujú

Podľa Nemeckého inštitútu pre ekonomický výskum viac ako polovica nemeckých spoločností chce, aby ich zamestnanci po pandémii pokračovali v práci z domu. U nás badať rovnaké trendy ako v okolitých krajinách v snahe o obmedzenie kontaktu medzi pracovníkmi. Dôležitou výzvou však bude aj udržateľnosť produktivity a motivácie najmä mladších zamestnancov, ktorí sa pri práci z domu nemusia cítiť sebaisto a komfortne, pretože viac preferujú interakcie s ostatnými kolegami, dodávajú  autori štúdie.

Dôležitá je štruktúra nájomcov

V dôsledku obmedzení po pandémii koronavírusu sa investori viac zameriavajú na kvalitu projektov a udržateľnosť príjmov z nájmov. Väčší dôraz sa podľa prieskumu kladie na diverzitu, resp. štruktúru nájomcov, ich ekonomické pozadie, z akého sektora pochádzajú a teda, či ich biznis môže  v budúcnosti negatívne zasiahnuť  svetová pandémia.

Štúdia tiež ukázala, že polovica nájomcov po celom svete neočakáva, že počas jesene sa do kancelárii vrátia všetci ich zamestnanci. Takmer 15 percent nájomníkov kancelárskych priestorov predpokladá návrat až počas roku 2021. Dnes je podľa firiem využívajúcich komerčné kancelárske priestory najlepším riešením kombinácia práce z domu a z kancelárie.

Budúcnosť bude odlišná

Investori, ale aj nájomcovia na celom svete očakávajú na trhu kancelárskych priestorov odlišnú budúcnosť. Zníženie počtu kancelárií je vážnym problémom v Singapure (31 percent) a Holandsku (34 percent). Holanďania sú tiež priekopníkmi v úvahách o rozmiestnení kancelárií do rôznych miest (36 percent) a plánujú vytvoriť regionálne centrá.

Opačná situácia je napríklad v Anglicku, či vo Walese, kde chce urobiť radikálny krok a zatvoriť kancelárie alebo prejsť na prácu z domu len sedem percent firiem.

korona
Neprehliadnite

Pandémia škrtí biznis firiem, tie malé môže zlikvidovať

„Z dôvodu nových trendov a práce z domu bude aj na Slovensku určite dochádzať zo strany nájomcov k redukcii priestorov, prípadne k sťahovaniu alebo rozmiestneniu kancelárií do rôznych miest. Rovnako sa predpokladá, že z dôvodu pandémie sa ešte viac zvýši miera neobsadenosti kancelárskych budov, ktorá sa napríklad v Bratislave dlhodobo zvyšuje od roku 2018. Bude teda dochádzať aj k zvýšenému tlaku na výšky nájmov a pravdepodobne k potenciálne nižšej atraktivite tohto typu nehnuteľností pre investorov,“ uzatvára M. Huťan.

Do spomínaného prieskumu sa  zapojilo viac ako 240 lídrov v realitnom sektore,  1 500 manažérov zodpovedných za veľké kancelárske projekty a viac ako 500 celosvetových inštitucionálnych investorov do nehnuteľností.