V roku 2002 to bola správa, ktorá sa stratila medzi stovkami ďalších. Spoločnosť Realitný fond získala liečebné domy Lipa a Salvator v Trenčianskych Tepliciach. Spoločníkmi eseročky boli firmy MMM a Salvátor. Za oboma pritom stáli prominentné mená.

Známe rodiny

Kým za Salvátorom stála rodina poslanca Víťazoslava Mórica, za trojpísmenkovou firmou MMM zase Michal, Magda a Vladimír Mečiarovci – deti bývalého slovenského premiéra. Spoločná firma vznikla len pár mesiacov pred získaním nehnuteľnosti a Vladimír Mečiar ml. presviedčal o tom, že domy nie sú majetkom Mečiarovcov a ich vplyv je v ich prípade zanedbateľný.

Cieľom založenia firmy bolo podľa jeho slov vytvorenie platformy pre spoločnosti, ktoré by chceli investovať do hotelov. „Výstavba je investične náročná a nedisponujeme dostatočným množstvom investičných prostriedkov. Vieme ako postaviť a manažovať hotel, a to je to, čo vkladáme do spoločnosti my," hovoril pre TASR v roku 2002 V. Mečiar ml. Mečiarovci už v tom čase vlastnili štvorhviezdičkový Parkhotel na Baračke.

Mečiarovci sľubovali luxusný hotel, storočný skvost sa mení na ruinu

Liečebný dom Lipa Zdroj: Plus 1 deň/Martin Kukučka

Ďalších päť rokov však bolo ticho. Nové plány predstavil syn expremiéra až v máji 2007. „Projekty nám trvajú dlhšie, ale realizácie sú krátke,“ uviedol podľa Plus 7 dní V. Mečiar ml. Podľa jeho slov sa oba susediace objekty mali zmeniť na štvorhviezdičkový hotel s približne stovkou izieb. „Hotel bude v štýle našej práce, ktorá znamená komfort a pohodu pre hostí tak, aby pod jednou strechou získali všetko, čo si budú priať,“ vyhlásil.

Nový návrh

Priznal, že v minulosti uvažovali o predaji objektov, ale rozhodla perspektíva ďalšieho rozvoja kúpeľného mesta. Investície podľa neho presiahnu 200 miliónov korún. Konateľ firmy vtedy hovoril, že už pracujú na projektovej dokumentácii. V roku 2007 sa udiala podstatná vec, nemala však nič spoločné s realizáciou premeny opustených domov.

Mečiarovci sľubovali luxusný hotel, storočný skvost sa mení na ruinu

Liečebný dom Salvator Zdroj: omestach.sk

V októbri 2007 sa totiž zmenili vlastníci Realitného fondu. Po novom ho vlastní už len eseróčka MMM, rodina Víťazoslava Mórica zo spoločného podniku vycúvala. V ďalších rokoch prišla kríza a premena nehnuteľností  uviazala.

A nerozbehla sa ani do dnešných dní. Kontakt na firmu MMM nie je verejne dostupný, o možnom rozmrazení projektu nevie ani mesto. „Nemáme žiadne informácie o tom, v akom štádiu je projekt obnovy/rekonštrukcie objektov Lipa a Salvator. Na túto tému neprebehla s našim úradom žiadna komunikácia,“ hovorí pre TREND Reality primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty.

Mečiarovci sľubovali luxusný hotel, storočný skvost sa mení na ruinu

Liečebný dom Lipa Zdroj: Plus 1 deň/Martin Kukučka

Podľa jeho slov nemá projekt územné ani stavebné rozhodnutie. Od marca 2014 má záložné právo na stavbu J&T Banka. Otázna zostáva, či svoju úlohu v tomto smere nezohráva aj potenciál hotelového trhu v Trenčianskych Tepliciach. Ani Parkhotel na Baračke sa totiž nemôže pýšiť nadštandardnou ekonomickou kondíciou.

Spoločnosť Parkhotel na Baračke skončila za posledné štyri evidované roky v strate. Navyše, ako dlžníka ju eviduje Sociálna poisťovňa (6 500 eur) aj Finančná správa (28 854 eur). Majitelia na naše otázky do uzávierky článku nereagovali. Najmä Lipa, ktorej vek presahuje storočie, čaká márne na záchranu a jej stav sa v posledných rokoch výrazne zhoršil.