„Boli to doteraz najkrajšie majstrovstvá sveta,“ pochválil v roku 1970 Tatrancov vtedajší prezident Medzinárodnej lyžiarskej federácie Marc Hodler. Bola to veta, ktorá pre stovky organizátorov a dobrovoľníkov svetového šampionátu v klasickom lyžovaní  znamenala veľmi veľa. Šampionát zásadným spôsobom zmenil  Tatry a tamojšie ubytovacie zariadenia. Začnime však úplne na začiatku.

O organizátorovi svetového šampionátu v klasickom lyžovaní sa rozhodovalo v roku 1967 v libanonskom Bejrúte. Tatranská kandidatúra dokázala presvedčiť delegátov už v prvom kole, keď porazila švédsky Falun aj nemecký Garmisch–Partenkirchen. Tatranci však nemali vyhrané, za tri roky museli prebudovať Tatry tak, aby vedeli ohúriť celý svet.

Vynútený boom

Ak si zoberieme do úvahy, že v tomto období došlo aj k vstupu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa, bola situácia o to komplikovanejšia. S časovým stresom a dusnou spoločenskou atmosférou sa však organizátori popasovali dobre.

Tatranský hotel bol symbolom úspechu, dnes sa mení na ruiny

Hotel MS - 70 v Novom Smokovci Zdroj: TREND Reality

V priebehu troch rokov sa na Štrbskom Plese vybudoval nový športový areál, zrekonštruovali tatranské cesty, električkové trate i nová ozubnicová železnica zo Štrby na Štrbské Pleso. Nebolo to však všetko. Na mapu pribudli nové hotely a ubytovacie zariadenia. Popri hoteloch ako FIS, Park či Panoráma to bol aj Hotel MS – 70 v Novom Smokovci.

Jeho architektúra nebola ničím nezvyčajná. Hotel ponúkol 120 lôžok. Okrem reštaurácie a kaviarne lákal na biliard, šípky, saunu či stolný tenis. Bývalý šéf Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý poukazuje hlavne na pragmatickosť jeho stavby. „V krátkom čase bolo potrebné vybudovať letisko, športoviská, hotely i infraštruktúru,“ hovorí P. Chudý a dodáva, že v prípade hotela, ktorý bol pomenovaný po samotnom šampionáte, rozhodovala v prvom rade rýchlosť realizácie.

Tatranský hotel bol symbolom úspechu, dnes sa mení na ruiny

Hotel MS - 70 v Novom Smokovci Zdroj: TREND Reality

Aj keď architektúrou hotel nevybočoval z tatranského priemeru, jeho pozícia počas šampionátu bola veľmi dôležitá. „Sídlil v ňom totiž organizačný výbor celého podujatia,“ hovorí P. Chudý. Podujatie pritom dopadlo nad očakávanie dobre a odzrkadlilo sa to aj v budúcnosti Tatier. Do „malých veľhôr“ putujú v nasledujúcich dvoch desaťročiach milióny turistov. Len pre ilustráciu, ročná návštevnosť Tatier sa v osemdesiatych rokoch pohybovala na úrovni päť až 5,5 miliónov turistov ročne. Vlani bola na úrovni 3,5 milióna.

Medzi priemerom

Postavenie Hotela MS – 70 je po šampionáte nevýrazné. Zaradil sa medzi priemerné ubytovacie zariadenia aj preto bola jeho pozícia po zmene režimu ťažká. Najmä, keď návštevnosť Tatier prudko spadla. Návštevnosti nepomáhalo ani to, že hotel síce často menil majiteľov, výraznejšie investície do modernizácie sa mu však vyhýbali.

K zlomu dochádza v roku 2003, keď hotel zatvárajú. V ďalších rokoch sa množia špekulácie o jeho budúcnosti. Na jar 2008 nové plány ohlasuje finančná skupina J&T. „Ak všetko dobre pôjde, koncom roka štartujeme s obnovou hotela. Brzdí nás stavebné povolenie,“ povedal pre Nový Čas vtedajší hovorca J&T Maroš Sýkora.

Tatranský hotel bol symbolom úspechu, dnes sa mení na ruiny

Hotel MS - 70 v Novom Smokovci Zdroj: TREND Reality

Rekonštrukcia hotela pritom mala ísť ruka v ruke s prestavbou susediaceho lyžiarskeho areálu na Jakubkovej lúke. Priamo s ním totiž hotel susedí. K avizovanej premene nedošlo. Svoje urobila kríza i dramatické prepady turistickej návštevnosti.

Trend sa v posledných rokoch obrátil a Tatry vlani lámali turistické rekordy v novodobej histórii. Oživenie hotela však stále nie je na programe dňa. Jeho oficiálnym vlastníkom je spoločnosť Hotel Sasanka, za ktorou stojí cyperská firma Baxon Real Estate Limited. Firma je pritom bývalým akcionárom TMR. A samotný holding sa k budúcnosti hotela hlási.

Len so svahom

„O rozvoji Smokovcov rozprávame už dva – tri roky, mesto Vysoké Tatry však zatiaľ nezaradilo naše návrhy zmien do územného plánu. Treba povedať, že ubytovacie kapacity Smokovcov boli nastavené na sedemdesiate roky minulého storočia a aktuálne nezodpovedajú požiadavkám trhu. Za posledné roky v nich okrem opravy lanovky na Hrebienok nepribudlo nič, čo by zmenilo ich atraktivitu,“ hovorí pre TREND Reality Bohuš Hlavatý, šéf holdingu Taty mountain resorts.

Tatranský hotel bol symbolom úspechu, dnes sa mení na ruiny

Hotel MS - 70 v Novom Smokovci Zdroj: TREND Reality

Stále pritom platí, že hotel by mal ekonomický význam len pri sprevádzkovaní susediaceho svahu. „Východisko vidíme vo vytvorení zimnej sezóny, ktorá v Smokovcoch prakticky nie je. Na to, aby fungovala, potrebujeme prepojiť Smokovce s Tatranskou Lomnicou. V takom prípade by malo zmysel aj oživenie Hotela MS 70, ktorý by sa svojou polohou pri Jakubkovej lúke stal atraktívnym pre lyžiarsku klientelu,“ naznačuje B. Hlavatý.

Je málo pravdepodobné, že by sa hotel zachoval v niekdajšej podobe. Pripúšťajú to aj samotní Tatranci. „Ja osobne si myslím, že hotel nie je žiadnou pamiatkou. Turisti dnes vyhľadávajú zariadenia v oveľa vyššom štandarde,“ hovorí P. Chudý a dodáva, že hotel bude mať vždy len symbolický význam a bude najmä pripomienkou úspešného šampionátu, ktorý začal novú éru Tatier.

Tatranské realitné boľačky

V priebehu letných prázdnin TREND Reality každý týždeň prinesie príbeh jednej tatranskej stavby, ktorá má svoje najlepšie časy za sebou a márne čaká na reštart. Ak máte nejaké fotografie dnes zatvorených budov v Tatrách, prípadne sa chcete o svoje skúsenosti či zážitky z nich podeliť, kontaktujte nás na e-mailovej adrese tomas.vasuta@newsandmedia.sk.