Problémy kulturáku v Banskej Bystrici sa začali jeho predajom. Ešte v roku 2007 sa vtedajší majiteľ Odborový zväz KOVO rozhodol, že budovu predá. Eminentný záujem hlásilo aj samotné mesto. V júni 2007 primátor Ivan Saktor vyhlasoval, že podpis zmluvy je na spadnutie. Cena bola stanovená v rozmedzí od 20 do 30 miliónov slovenských korún. Nakoniec, predávajúcich veľmi dobre poznal, keďže sám vyšiel z Konfederácie odborových zväzov.
Z avizovaného predaja však nebolo nič. Aj predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna neskôr poukázal na to, že išlo len o predbežné rokovania a jeho výsledky musel schváliť aj samotný zväz. Majiteľ tak rozbehol snahu nájsť nového kupcu. „Chceme to predať, ale je to ešte otázka viacerých záležitostí, aj ceny. Dali sme inzerát, prebieha súťaž,“ hovoril pre agentúru Sita ešte v auguste 2007 E. Machyna.
Do súťaže sa nakoniec mesto ani nezapojilo, víťazný návrh dala banskobystrická developerská spoločnosť VAV invest. „Spoločnosť VAV ponúkla niekoľkonásobne viac ako mesto, preto ho získala. Predali sme ho tomu, kto dal najviac, odbory nie sú charita," vysvetľoval koncom októbra 2007 E. Machyna. Suma, za ktorú odborári stavbu predali, nebola zverejnená. Mala však ísť o menej ako 100 miliónov slovenských korún.
Spoločnosť VAV v tom čase kreslila budúcnosť Domu kultúry veľmi ružovo. Chcela preinvestovať 600 miliónov slovenských korún a kulturák prestavať na moderné kultúrne centrum. Jeho súčasťou mala byť sála pre 2 000 až 2 500 návštevníkov. Developer pritom mesto a región dobre poznal, veď stál aj za projektmi nákupných centier Europa Shopping Center v Banskej Bystrici aj Zvolene.
Prvým krokom, ktorý developer urobil, bolo premenovanie budovy. Po novom niesla názov Europa Culture Center. Nové meno malo lepšie korešpondovať s budúcou podobou centra, ktoré mali začať prestavovať koncom roka 2008. Nakoniec sa tak nestalo. Dôvodom vtedy ešte nebola práve sa rozbiehajúca kríza, ale problémy pri plánoch s rekonštrukciou. K slovu sa totiž prihlásil architekt pôvodnej stavby Jozef Chrobák.
Dom kultúry v Banskej Bystrici Zdroj: Google Street View
„Vyhradil si, že len jeho architektonická kancelária môže projektovať akékoľvek rekonštrukcie na uvedenom objekte. Nový majiteľ si váži dosiahnuté výsledky architekta Chrobáka, ale má ako vlastník záujem uvedenú budovy zmodernizovať, a to projekčnou kanceláriou, ktorej dôveruje a ktorú si slobodne vybral,“ uviedol pre agentúru Sita koncom roka 2008 investor. J. Chrobák argumentoval tým, že má výhradné právo vytvoriť vlastný návrh na rekonštrukciu tohto diela, prípadne udeliť súhlas, aby tento návrh pripravil niekto iný.
Problém vyriešili developer a architekt až o dva roky neskôr. Rozbehnutiu rekonštrukcie však už bránila finančná kríza. Aj preto prišiel investor v roku 2011 s netypickou ponukou pre mesto. Budovu chcel mestu odpredať za šesť miliónov eur s tým, že ju o tri roky kúpi naspäť. Ďalšou verziou bol možný prenájom. Investor pritom argumentoval tým, že na rozdiel od pôvodných plánov bude musieť pristúpiť ku komerčnému využitiu budovy.
Ďalšia budúcnosť stavby bola ovplyvnená finančnou kondíciou investora. Spoločnosť VAV invest začali dobiehať dlhy a dotklo sa to aj Domu kultúry, ktorý skončil začiatkom roka 2016 v dražbe. „Vzhľadom na záujem viacerých subjektov o kúpu tohto objektu spoločnosť VAV invest súhlasila s dobrovoľnou dražbou, aby sa cena stanovila na trhu,“ uviedol pre televíziu TA3 hovorca VAV investu Pavel Machava.
Návrh premeny Domu kultúry v Banskej Bystrici Zdroj: Atelier AA
Budova bola ocenená na šesť miliónov eur. Nový majiteľ sa však nenašiel ani v prvom, ani v druhom kole dražby. V prípade druhého pokusu bola cena stanovená na 4,5 milióna eur. Záujem verejne prejavilo aj mesto, nesúhlasilo však s navrhovanou čiastkou. Ešte v polovici minulého roka pritom mestskí poslanci odsúhlasili možnosť čerpania úveru vo výške niečo vyše troch miliónov eur na prípadnú kúpu Domu kultúry.
Aktuálne sa pripravuje nové kolo dražby. Jeho iniciátorom je rakúska banka Waldviertler Sparkasse Bank AG. Majiteľ budovy VAV invest je totiž v konkurze a jeho projekty sa snažia veritelia speňažiť. Vyvolávacia cena je určená na 5 860 000 eur. O jej budúcnosti sa tak môže rozhodnúť 13. apríla.
Už teraz je jasné, že mesto sa tejto dražby nezúčastní, aj keď o budovu má stále záujem. „Z pohľadu mesta je problém s objektom Domu kultúry v tom, že samotnú stavbu vlastní iná právnická osoba ako časti pozemku pod ním. Mesto bude rokovať o kúpe Domu kultúry iba so subjektom, ktorý preukáže výlučný vlastnícky vzťah nielen k budove, ale aj k pozemku pod ňou, bez akýchkoľvek tiarch a obmedzení,“ povedala pre TREND reality hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Sekerešová.