Väčšina ekonomík strednej a východnej Európy (CEE) zaznamenala po pandémii rýchlejšie oživenie ako západné ekonomiky Európskej únie. Najmä Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Pobaltie dosiahli obzvlášť dobré výsledky. Avšak, vzhľadom na závislosť ekonomík CEE od kapitálových tokov z iných častí sveta, môžu ich v druhom polroku 2022 ovplyvniť globálne inflačné tlaky, vyššie úrokové sadzby a problémy v dodávateľských reťazcoch spolu s možnou recesiou v Číne. Odhaľuje to správa Investičná scéna strednej a východnej Európy v prvom polroku 2022 od spoločnosti Colliers.

„Objem investícií v regióne CEE dosiahol za prvý polrok 2022 približne 5,3 miliardy eur a medziročne vzrástol o 8,5 percenta. Pomerne silná aktivita v prvom kvartáli sa v druhom štvrťroku opäť spomalila. Vysoký objem fúzií a akvizícií v podobe akvizícií a prevodov akcií sa však na objemoch neprejavil. Colliers odhaduje, že investičné objemy dosiahnu na konci roka 2022 úroveň 9,0 až 10,0 miliárd eur,“ vysvetlil Kevin Turpin, regionálny riaditeľ pre kapitálové trhy v CEE spoločnosti Colliers.

Miera rastu objemu investícií v CEE

Poľsko zaznamenalo prvom polroku 2022 až 56-percentný podiel na objemoch, za ním nasledovali Česká republika a Maďarsko so 16 percentami a 12 percentami. Investori zostávajú opatrní vzhľadom na geopolitickú a hospodársku náladu, zvýšené náklady na financovanie a očakávané zmeny v cenotvorbe, ktoré sa pravdepodobne prejavia počas druhého polroka 2022.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa